Hella Pagid 355109172 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$73.32
Limited Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355109172
Condition: New
UPC: 04082300573237
Weight: 20.44 lbs (9.29 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Saab 9191247
- Saab 93171500
- Bendix 562222B
- Bendix 562385B
- Bendix 562385BC
- Bendix 521095
- Opel 569004
- Opel 95526652
- Brembo 09916210
- Brembo 09916214
- Brembo 09916275
- Brembo 09916211
- Brembo 0991621X
- Delphi BG3772C
- Delphi BG3772
- Valeo 186880
- Valeo 672532
- Mintex MDC1557
- Bosch 0986479076
- Hella Pagid 8DD355109172
- Hella Pagid 54183PROHCNA
- Magneti Marelli 360406008200
- Magneti Marelli 360704016500
- TRW DF4265
- TRW DF4265S
- Pagid 54183
- Pagid 54183PRO
- TRW Steering and Suspension Parts DF4265
- TRW Steering and Suspension Parts DF4265S
- EBC Brakes D1120
- Optimal BS7918C
- Optimal BS7918HC
- Optimal BS7918
- AMC FO4006
- Girling 6042655
- FTE BS5421H
- FTE 9071094
- FTE BS5421B
- FTE 9081176
- FTE BS5421
- Borg & Beck BBD4365
- Febi-Bilstein 23550
- Ferodo DDF12151
- Ferodo DDF1215
- Ferodo DDF1215C
- Dynamic Friction Company 60065016
- Dynamic Friction Company 60465016
- JP Group A/S 1263100400
- DON PCD21222
- SBS 1815343648
- SBS 1815203648
- SBS 1815313648
- Roadhouse 668710
- Roadhouse 66871
- Remsa 668710
- Remsa 66871
- Cifam 800681C
- Opel 93171500
- Zimmermann 430149500
- Zimmermann 430149570
- Zimmermann 430149575
- Zimmermann 430149520
- Zimmermann 430149572
- Zimmermann 430149552
- Textar 92118300
- Textar 92118303
- Textar 98200118301
- Textar 92118305
- Mapco 25707C
- Motaquip LVBD1058Z
- NAPA PBD8023
- Akebono BN0235
- Akebono BN0235E
- ATE 24032801371
- ATE 24012801371
- ATE 528137
- ATE 428137
- Japan Parts DI009C
- Japan Parts DI009
- Brake Engineering DI956250
- AISIN Q6F984S
- NK Autoparts 203648
- NK Autoparts 343648
- NK Autoparts 313648
- LPR O1002V
- Meyle 6155216022
- Jurid 562222J
- Jurid 562385J
- Jurid 562385JC
- Jurid 562385JC1
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 302 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 28 |
| Outer Diameter [in] | 11.89 |
| Brake Disc Type | Externally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.10 |
| Minimum thickness [mm] | 25 |
| Height [in] | 1.77 |
| Height [mm] | 45 |
| Minimum thickness [in] | 0.98 |
| Hole Arrangement/Number | 05/08 |
| Color | Silver |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 110 |
| Centering Diameter [mm] | 70 |
| Inner diameter [mm] | 139.1 |
| Weight [kg] | 8.5 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.33 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Centering Diameter [in] | 2.76 |
| Surface | Coated |
| Hole Arrangement/Number | 05/08 |
| Color | Silver |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 14.2 |
| Machining | High-carbon |
| Number of bolts/screws | 1 |
| Technical Information Number | 54183PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300573237 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 20.44 lbs (9.29 kg) |
| Package Length: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Width: | 13.8" (35 cm) |
| Package Height: | 2.8" (7 cm) |
1 Year Warranty