Hella Pagid 355109051 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$107.57
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355109051
Condition: New
UPC: 04082300373714
Weight: 10.87 lbs (4.95 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 561860B
- Bendix 520492
- Toyota 4243106030
- Toyota 4243133030
- TRW Steering and Suspension Parts DF4500
- Brembo 08917910
- Brembo 08917911
- Brembo 08917914
- Delphi BG3183
- Delphi BG3736
- Valeo 197280
- Lexus 4243148030
- Lexus 4243133030
- Lexus 4243133050
- Mintex MDC899
- Bosch 0986479T69
- Bosch 0986AB5401
- Bosch 0 986 AB6 360
- Bosch 0 986 AB9 573
- Hella Pagid 8DD355109051
- Hella Pagid 54170
- Magneti Marelli 600000090520
- TRW DF4500
- Toyota 4243133030
- Lexus 4243133030
- Toyota 4243133050
- Toyota 4243148030
- Optimal BS8904
- Optimal BS8939
- Optimal BS8904C
- Hi-Q SD4642
- Girling 6045004
- FTE BS4624
- FTE 9072406
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD1110
- Borg & Beck BBD4325
- Pagid 54170
- Dynamic Friction Company 60076053
- Dynamic Friction Company 60476053
- DON PCD16432
- SBS 1815314570
- SBS 1815204570
- HERTH+BUSS J3312026
- Roadhouse 691400
- Remsa 691400
- Textar 92117000
- Textar 98200117001
- Textar 92117003
- Motaquip LVBD1028Z
- Akebono BN1157E
- Akebono BN1157
- Japan Parts DP226C
- Japan Parts DP226
- TRW Steering and Suspension Parts DF4500S
- Toyota 4243106030
- Brake Engineering DI955332
- NK Autoparts 204570
- NK Autoparts 314570
- Meyle 30155230021
- ADVICS A6R214B
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 288 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 10 |
| Outer Diameter [in] | 11.34 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.39 |
| Minimum thickness [mm] | 9 |
| Height [mm] | 64.9 |
| Minimum thickness [in] | 0.35 |
| Hole Arrangement/Number | 05/08 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 114.3 |
| Centering Diameter [in] | 2.44 |
| Centering Diameter [mm] | 62 |
| Hole Arrangement/Number | 05/08 |
| Weight [kg] | 5.1 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Technical Information Number | 54170 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300373714 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 10.87 lbs (4.95 kg) |
| Package Length: | 12.8" (32.5 cm) |
| Package Width: | 12.8" (32.5 cm) |
| Package Height: | 6" (15.2 cm) |
1 Year Warranty