Hella Pagid 355109041 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$44.94
Out of Stock
(Discontinued)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355109041
Condition: New
UPC: 04082300373707
Weight: 6.81 lbs (3.1 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Kia KK15033251
- Kia MDA0133251
- Kia DA0133251
- Valeo 186454
- Mintex MDC2072
- Mintex MDC1026
- Mazda DA0133251X
- Bosch 0 986 478 429
- Bosch 0 986 479 R62
- Bosch BD360
- TRW DF2662
- Pagid 52007
- Bendix 561715B
- Bendix 520291
- TRW Steering and Suspension Parts DF2662
- Brembo 08574120
- Brembo 08574121
- Brembo 08574124
- Brembo 08574110
- Brembo 08574111
- Brembo 08574114
- Delphi BG3083
- Ford E8BZ 1125-A
- Hella Pagid 54169
- Hella Pagid 8DD355109041
- Magneti Marelli 600000087920
- Ford E8BZ1125A
- EBC Brakes D584
- Quinton Hazell BDC3949
- Quinton Hazell BDC5102
- Optimal BS5220
- Optimal BS5220C
- Hi-Q SD2011
- AMC FO2536
- Girling 6026623
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD3252
- FTE BS4748
- FTE BS3949
- Pagid 54169
- Borg & Beck BBD4143
- Febi-Bilstein 108647
- Ferodo DDF429
- Ferodo DDF4291
- SBS 1815203236
- HERTH+BUSS J3303038
- Roadhouse 652200
- Remsa 652200
- Cifam 800536
- Textar 98200116901
- Textar 98200066501
- Textar 92066500
- Textar 92116900
- Akebono BN1092
- Akebono BN1092E
- ATE 413165
- ATE 24011301651
- TRW Steering and Suspension Parts DF2662S
- Japan Parts DI338
- Brake Engineering DI955434
- NK Autoparts 313236
- NK Autoparts 203236
- Jurid 561715J
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 219 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 13 |
| Outer Diameter [in] | 8.62 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.51 |
| Minimum thickness [mm] | 11 |
| Height [in] | 1.46 |
| Height [mm] | 37 |
| Minimum thickness [in] | 0.43 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 3.70 |
| Hole Arrangement/Number | 04/04 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 94 |
| Centering Diameter [in] | 2.95 |
| Centering Diameter [mm] | 75 |
| Hole Arrangement/Number | 04/04 |
| Weight [kg] | 3 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Weight [lb] | 6.62 |
| Technical Information Number | 54169 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300373707 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 6.81 lbs (3.1 kg) |
| Package Length: | 10.8" (27.5 cm) |
| Package Width: | 10.2" (26 cm) |
| Package Height: | 3.9" (10 cm) |
1 Year Warranty