Hella Pagid 355108721 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$92.04
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355108721
Condition: New
UPC: 04082300373387
Weight: 8.53 lbs (3.88 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Magneti Marelli 600000087280
- Bendix 520415
- Toyota 4351210100
- Toyota 4351216130
- Toyota 4351210170
- Toyota 4351210200
- Toyota 4351216080
- Brembo 09676510
- Delphi BG3414
- Mintex MDC1289
- Bosch 0 986 478 585
- Bosch 0 986 AB5 166
- Bosch 0986AB5483
- Bosch 0 986 AB9 658
- Bosch F 026 A01 277
- Hella Pagid 8DD355108721
- Hella Pagid 54146
- Magneti Marelli 600000087360
- TRW DF4058
- Toyota 4351216080
- Toyota 4351216130
- TRW Steering and Suspension Parts DF4058
- Werner Metzger GmbH 6569.10
- Borg & Beck BBD4330
- Borg & Beck BBD4172
- HERTH+BUSS J3302114
- Motaquip LVBD988Z
- NK Autoparts 204559
- NK Autoparts 314559
- EBC Brakes D1113
- Optimal BS7220
- Optimal BS7220C
- Girling 6040581
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD1608
- FTE BS7685
- FTE 9072823
- FTE 9082524
- FTE BS7685B
- Pagid 54146
- Ferodo DDF2166
- Dynamic Friction Company 60076050
- SBS 1815314563
- SBS 1815204563
- HERTH+BUSS J3302123
- Roadhouse 681410
- Remsa 681410
- Textar 98200114601
- Textar 92114600
- Mapco 25550C
- Akebono BN1061E
- Akebono BN1061
- Toyota 4351210100
- Toyota 4351210200
- Toyota 4351210170
- TRW Steering and Suspension Parts DF4058S
- Japan Parts DI2032
- Japan Parts DI2032C
- Brake Engineering DI956055
- NK Autoparts 204563
- NK Autoparts 314563
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 254 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 18 |
| Outer Diameter [in] | 10.00 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.71 |
| Minimum thickness [mm] | 17 |
| Height [in] | 1.69 |
| Height [mm] | 43 |
| Center Hole Diameter | 114.3 |
| Minimum thickness [in] | 0.67 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 3.94 |
| Hole Arrangement/Number | 04/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 100 |
| Centering Diameter [in] | 2.17 |
| Centering Diameter [mm] | 55 |
| Hole Arrangement/Number | 04/06 |
| Weight [kg] | 3.8 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Technical Information Number | 54146 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300373387 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 8.53 lbs (3.88 kg) |
| Package Length: | 10.9" (27.6 cm) |
| Package Width: | 10.9" (27.6 cm) |
| Package Height: | 4.1" (10.4 cm) |
1 Year Warranty