Hella Pagid 355108141 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$131.46
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355108141
Condition: New
UPC: 04082300372809
Weight: 16.05 lbs (7.3 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 562283B
- Bendix 520817
- TRW Steering and Suspension Parts DF4552
- Acura 45251-1S1-E20
- Brembo 09908810
- Delphi BG3678
- Mintex MDC1516
- Bosch 0986479V58
- Bosch 0 986 479 032
- Hella Pagid 8DD355108141
- Hella Pagid 50351
- Magneti Marelli 600000088450
- Honda 45251-1S1-405
- TRW DF4552
- Honda 45251S1AE20
- Quinton Hazell BDC5374
- EBC Brakes D1132
- AMC FO2916
- Girling 6045521
- FTE BS5374
- FTE 9072742
- Pagid 50351
- Borg & Beck BBD5129
- Ferodo DDF21751
- Ferodo DDF2175
- Dynamic Friction Company 60058015
- Dynamic Friction Company 60458015
- Dynamic Friction Company 90058015
- SBS 1815202624
- SBS 1815312624
- HERTH+BUSS J3304040
- Honda 45251S1A405
- Roadhouse 6203110
- Roadhouse 6112910
- Remsa 6203110
- Remsa 6112910
- Zimmermann 280315875
- Zimmermann 280315852
- Zimmermann 280315800
- Zimmermann 280315872
- Zimmermann 280315870
- Zimmermann 280315820
- Textar 98200110201
- Textar 92110200
- Textar 92110203
- Akebono BN1192
- Akebono BN1192E
- Japan Parts DI490C
- Japan Parts DI490
- Brake Engineering DI956153
- NK Autoparts 202624
- NK Autoparts 312624
- LPR H1024V
- Jurid 562283JC
- Jurid 562283J
- ADVICS C6F181B
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 300 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 28 |
| Outer Diameter [in] | 11.81 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.10 |
| Minimum thickness [mm] | 26 |
| Height [mm] | 47.2 |
| Center Hole Diameter | 114.3 |
| Minimum thickness [in] | 1.02 |
| Hole Arrangement/Number | 05/09 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 114.3 |
| Centering Diameter [mm] | 70.2 |
| Hole Arrangement/Number | 05/09 |
| Weight [kg] | 8 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Weight [lb] | 17.64 |
| Inside Diameter | 70.2 |
| Technical Information Number | 50351 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300372809 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 16.05 lbs (7.3 kg) |
| Package Length: | 12" (30.6 cm) |
| Package Width: | 12" (30.6 cm) |
| Package Height: | 4.8" (12.3 cm) |
1 Year Warranty