Hella Pagid 355107772 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$64.38
In Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355107772
Condition: New
UPC: 04082300572193
Weight: 16.48 lbs (7.49 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 562135B
- Bendix 562135BC
- Bendix 520911
- Brembo 08701980
- Brembo 08701981
- Brembo 08701984
- Brembo RD130000
- Delphi BG3629
- BMW 1 164 911
- BMW 34 21 1 164 911
- BMW 34 21 6 794 299
- BMW 34 21 6 859 678
- BMW 6 765 458
- BMW 6 794 299
- BMW 6 859 678
- BMW 34 42 6 545 458
- Valeo 186809
- Mintex MDC1130
- Bosch 0986479167
- Bosch 0986479954
- Bosch 0986AB6413
- Bosch 0986AB5942
- Bosch 0986T15054
- Bosch F026A01327
- Hella Pagid 8DD355107772
- Hella Pagid 50323PROHCNA
- TRW DF4189
- Pagid 50323
- Pagid 50323PRO
- TRW Steering and Suspension Parts DF4189
- BMW 34216765458
- BMW 34216794299
- BMW 34211164911
- BMW 34216859678
- EBC Brakes GD992
- EBC Brakes USR992
- EBC Brakes D992
- Optimal BS6230
- Optimal BS6230C
- Hi-Q SD5213
- AMC FO2584
- VAICO V2040035
- Girling 6041894
- FTE BS5336
- FTE BS5336B
- FTE 9082123
- FTE 9082564
- FTE 9072201
- FTE BS5336HB
- Trucktec 0834055
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD6491
- Borg & Beck BBD5900S
- Febi-Bilstein 21178
- Ferodo DDF1255C1
- Ferodo DDF12551
- Ferodo DDF1255
- Ferodo DDF1255C1D
- Dynamic Friction Company 60031136
- Dynamic Friction Company 60431136
- Dynamic Friction Company 90031136
- JP Group A/S 1463202100
- SBS 1815311548
- SBS 1815341548
- SBS 1815201548
- Roadhouse 663200
- Remsa 663200
- Cifam 800782C
- Zimmermann 150129920
- Zimmermann 150129900
- Zimmermann 150129970
- Zimmermann 150129952
- Zimmermann 150129975
- Zimmermann 150129972
- Textar 92107403
- Textar 92107405
- Textar 98200107401
- Textar 92107400
- Mapco 25789C
- NAPA PBD8352
- Akebono BN0608
- Akebono BN0608E
- ATE 412152
- ATE 24011201521
- ATE 512152
- ATE 24031201521
- Japan Parts DP0137
- Japan Parts DP0137C
- Brake Engineering DI956079
- NK Autoparts 311548
- NK Autoparts 201548
- NK Autoparts 341548
- LPR B2511P
- LPR B2511PR
- Meyle 3155230042PD
- Meyle 3155233026PD
- Meyle 3155230042
- Jurid 562135JC1
- Jurid 562135JC
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 324 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 12 |
| Outer Diameter [in] | 12.76 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.47 |
| Minimum thickness [mm] | 10.4 |
| Height [in] | 3.15 |
| Height [mm] | 80 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Color | Silver |
| Centering Diameter [mm] | 75 |
| Inner diameter [mm] | 185 |
| Weight [kg] | 6.9 |
| Inner Diameter [in] | 7.28 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Centering Diameter [in] | 2.95 |
| Surface | Coated |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Color | Silver |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 16.6 |
| Machining | High-carbon |
| Number of bolts/screws | 1 |
| Technical Information Number | 50323PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300572193 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 16.48 lbs (7.49 kg) |
| Package Length: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Width: | 13.8" (35 cm) |
| Package Height: | 4.3" (11 cm) |
1 Year Warranty