Hella Pagid 355106241 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$131.38
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355106241
Condition: New
UPC: 04082300370904
Weight: 15.15 lbs (6.89 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 562168B
- Bendix 520691
- Toyota 4351260120
- Toyota 4351235210
- Brembo 09722610
- Brembo 09722611
- Brembo 09722614
- Delphi BG3535
- Valeo 186704
- Valeo 297704
- Mintex MDC1375
- Bosch 0 986 478 698
- Bosch 0986AB5499
- Bosch 0 986 AB9 674
- Bosch 0 986 AB9 836
- Bosch F 026 A00 978
- Hella Pagid 8DD355106241
- Hella Pagid 50240
- Magneti Marelli 600000087410
- TRW DF4115
- Toyota 4351235210
- TRW Steering and Suspension Parts DF4115
- STOP BY BENDIX 562168S
- Quinton Hazell BDC4806
- EBC Brakes D1032
- Optimal BS5620C
- Optimal BS5620
- Hi-Q SD4038
- AMC FO2507
- Girling 6041151
- Girling 6041155
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD5210
- FTE 9072826
- FTE BS7692
- Pagid 50240
- Febi-Bilstein 108471
- Borg & Beck BBD4217
- Ferodo DDF1008
- Ferodo DDF1008X
- Ferodo DDF10081
- Dynamic Friction Company 60076123
- Dynamic Friction Company 60476123
- Dynamic Friction Company 90076123
- DON PCD16122
- HERTH+BUSS J3302130
- SBS 1815204577
- Magneti Marelli 360406188201
- Roadhouse 656210
- Remsa 656210
- Cifam 8001064C
- Textar 98200093301
- Textar 92093300
- Ashuki 09900312
- NAPA PBD8220
- Akebono BN1107E
- Akebono BN1107
- ATE 422185
- ATE 24012201851
- Bendix BR792ULT4WD
- Bendix BR792ULT
- Toyota 4351260120
- Japan Parts DI205C
- Japan Parts DI205
- Brake Engineering DI955841
- NK Autoparts 204577
- NK Autoparts 314577
- LPR T2877V
- Meyle 30155210050
- Jurid 562168JC1
- Jurid 562168JC
- Jurid 562168J
- ADVICS A6F234B
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 319 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 22 |
| Outer Diameter [in] | 12.56 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.87 |
| Minimum thickness [mm] | 20 |
| Height [mm] | 70.5 |
| Minimum thickness [in] | 0.79 |
| Hole Arrangement/Number | 06/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 139.7 |
| Centering Diameter [in] | 4.25 |
| Centering Diameter [mm] | 108 |
| Hole Arrangement/Number | 06/06 |
| Weight [kg] | 6.7 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Technical Information Number | 50240 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300370904 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 15.15 lbs (6.89 kg) |
| Package Length: | 12.8" (32.5 cm) |
| Package Width: | 12.8" (32.5 cm) |
| Package Height: | 6.9" (17.6 cm) |
1 Year Warranty