Hella Pagid 355105761 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$53.44
Out of Stock
(Discontinued)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355105761
Condition: New
UPC: 04082300370423
Weight: 8.27 lbs (3.76 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mitsubishi MB699281
- Mitsubishi MB699280
- Eagle (cars) MB699280
- Eagle (cars) MB699281
- TRW DF4021
- Bendix 520523
- Bendix 561996B
- Delphi BG2809
- Brembo 08524330
- Brembo 08524331
- Brembo 08524334
- Dodge MB699281
- Mintex MDC1027
- Plymouth MB699281
- Bosch BD554
- Bosch 0 986 478 636
- Bosch 0986AB5441
- Bosch 0986AB9616
- Bosch 0986AB9859
- Hella Pagid 8DD355105761
- Hella Pagid 52217
- EBC Brakes D665
- Optimal BS6700
- Optimal BS6700C
- Hi-Q SD4352
- AMC FO2290
- Girling 6040213
- Girling 6040215
- FTE BS4855
- Tridon 812042115
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD9280
- Borg & Beck BBD5097
- Febi-Bilstein 108649
- Pagid 52217
- Ferodo DDF998
- Ferodo DDF9981
- Dynamic Friction Company 60072025
- Dodge MB699280
- SBS 1815203018
- HERTH+BUSS J3305038
- Roadhouse 6111700
- Remsa 6111700
- Cifam 800478
- Bradi 1303714
- Textar 92089300
- Textar 98200089301
- Triscan 812042115
- Motaquip LVBD981Z
- Akebono BN1004E
- Akebono BN1004
- ATE 413186
- ATE 24011301861
- TRW Steering and Suspension Parts DF4021S
- Japan Parts DI538
- Japan Parts DI538C
- Brake Engineering DI955306
- NK Autoparts 313018
- NK Autoparts 203018
- LPR D1311P
- Jurid 561996J
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 234 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 13 |
| Outer Diameter [in] | 9.21 |
| Brake Disc Type | Solid |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.51 |
| Minimum thickness [mm] | 11.4 |
| Height [in] | 1.77 |
| Height [mm] | 45 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 3.94 |
| Hole Arrangement/Number | 04/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 100 |
| Centering Diameter [in] | 2.52 |
| Centering Diameter [mm] | 64 |
| Hole Arrangement/Number | 04/06 |
| Weight [kg] | 3.6 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Technical Information Number | 52217 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300370423 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 8.27 lbs (3.76 kg) |
| Package Length: | 10.2" (26 cm) |
| Package Width: | 10.2" (26 cm) |
| Package Height: | 4.4" (11.1 cm) |
1 Year Warranty