Hella Pagid 355105111 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$79.46
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355105111
Condition: New
UPC: 04082300369779
Weight: 9.76 lbs (4.44 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mazda S08333251B
- Mazda S08333251
- Mazda UB3933251
- Mazda UB3933251A
- Bendix 561533B
- Bendix 520222
- TRW Steering and Suspension Parts DF1422
- Brembo 09595710
- Brembo 09595711
- Brembo 09595714
- Delphi BG2416
- Valeo 186665
- Mintex MDC972
- Mazda S08333251A
- Mazda SE2833251
- Mazda S083-33-51B
- Bosch 0 986 478 802
- Bosch BD707
- Bosch 0 986 BB4 066
- Bosch F 026 A00 925
- Hella Pagid 8DD355105111
- Hella Pagid 50218
- Magneti Marelli 600000087900
- TRW DF1422
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS BD0001
- Quinton Hazell BDC3747
- Optimal BS4130
- Optimal BS4130C
- AMC FO2873
- Girling 6014221
- FTE 9072684
- FTE BS3747
- Pagid 50218
- Borg & Beck BBD4031
- Borg & Beck BBD4222
- Ferodo DDF357
- Ferodo DDF357X
- Ferodo DDF3571
- Dynamic Friction Company 60080056
- DON PCD17982
- HERTH+BUSS J3303026
- HERTH+BUSS J3300337
- HERTH+BUSS J3300300
- SBS 1815203222
- SBS 1815203221
- Roadhouse 641310
- Remsa 641310
- Cifam 8001618
- Textar 98200079601
- Textar 92079600
- Motaquip LVBE315Z
- Motaquip LVBD759Z
- Akebono BN1214E
- Akebono BN1214
- Japan Parts DI326
- Brake Engineering DI952520
- NK Autoparts 203221
- NK Autoparts 203222
- NK Autoparts 313222
- LPR M5201V
- Jurid 561533J
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 256 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 20 |
| Outer Diameter [in] | 10.08 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.79 |
| Minimum thickness [mm] | 18 |
| Height [in] | 0.79 |
| Height [mm] | 20 |
| Minimum thickness [in] | 0.71 |
| Inner diameter [mm] | 131 |
| Hole Arrangement/Number | 06/06 |
| Inner Diameter [in] | 5.16 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 108 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.25 |
| Centering Diameter [mm] | 86 |
| Centering Diameter [in] | 3.39 |
| Weight [kg] | 4.4 |
| Hole Arrangement/Number | 06/06 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 10.5 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Technical Information Number | 50218 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300369779 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 9.76 lbs (4.44 kg) |
| Package Length: | 10.9" (27.6 cm) |
| Package Width: | 10.9" (27.6 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty