Hella Pagid 355104112 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$72.09
Limited Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355104112
Condition: New
UPC: 04082300572391
Weight: 18.35 lbs (8.34 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 562009B
- Bendix 562010B
- Bendix 520658
- Delphi BG3215
- Mintex MDC1524
- Brembo 09593510
- Brembo 09593511
- Brembo 09593514
- BMW 2 227 172
- BMW 2 227 738
- BMW 34 11 2 227 738
- BMW 34 41 2 717 172
- Valeo 197352
- Mintex MDC1524R
- Bosch 0986478762
- Hella Pagid 8DD355104112
- Hella Pagid 50432PROHCNA
- TRW DF2732
- TRW DF2732S
- Pagid 50432
- Pagid 50432PRO
- TRW Steering and Suspension Parts DF2732
- TRW Steering and Suspension Parts DF2732S
- BMW 34112227172
- BMW 34112227738
- EBC Brakes GD979
- EBC Brakes D979
- Ferodo DDF804
- Ferodo DDF773
- Jurid 562009J
- Jurid 562010J
- Optimal BS5081C
- Optimal BS5081
- VAICO V2080040
- Girling 6027325
- Borg & Beck BBD6034S
- Borg & Beck BBD5709S
- Febi-Bilstein 43971
- Dynamic Friction Company 60031037D
- Dynamic Friction Company 60431037D
- Dynamic Friction Company 63131027R
- Dynamic Friction Company 63131038R
- Dynamic Friction Company 63131046R
- Dynamic Friction Company 63331037D
- Dynamic Friction Company 63331046R
- Dynamic Friction Company 63131037D
- Dynamic Friction Company 63331027R
- Dynamic Friction Company 63331038R
- Dynamic Friction Company 81031027R
- Dynamic Friction Company 81031037D
- Dynamic Friction Company 81031038R
- Dynamic Friction Company 81031046R
- Dynamic Friction Company 83031027R
- Dynamic Friction Company 82031027R
- Dynamic Friction Company 82031037D
- Dynamic Friction Company 82031038R
- Dynamic Friction Company 82031046R
- Dynamic Friction Company 83031037D
- Dynamic Friction Company 83031038R
- Dynamic Friction Company 83031046R
- Dynamic Friction Company 90031037D
- Roadhouse 650811
- Remsa 650811
- Cifam 8001233C
- Zimmermann 150129170
- Zimmermann 150129100
- Zimmermann 150129152
- Zimmermann 150129172
- Zimmermann 150129120
- Zimmermann 150129175
- Zimmermann 150341875
- Textar 92071200
- Textar 98200071201
- Textar 92071203
- Textar 92071205
- Motaquip LVBE102Z
- ATE 428205
- ATE 24012802052
- ATE 428199
- ATE 528199
- ATE 24012801991
- ATE 24032801991
- Brake Engineering DI955416S
- Meyle 3155210027
- Meyle 3155210027PD
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 315 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 28 |
| Brake Disc Type | Internally Vented |
| Minimum thickness [mm] | 26.4 |
| Outer Diameter [in] | 12.40 |
| Height [mm] | 52.7 |
| Brake Disc Thickness [in] | 1.10 |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 120 |
| Centering Diameter [mm] | 79 |
| Weight [kg] | 7.9 |
| Color | Silver |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Inner diameter [mm] | 151.5 |
| Surface | Coated |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.72 |
| Color | Silver |
| Centering Diameter [in] | 3.11 |
| Machining | High-carbon |
| Hole Arrangement/Number | 05/06 |
| Wheel Bolt Bore Ø [mm] | 14.6 |
| Technical Information Number | 50432PRO_HC_NA |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300572391 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 18.35 lbs (8.34 kg) |
| Package Length: | 14.4" (36.5 cm) |
| Package Width: | 13.8" (35 cm) |
| Package Height: | 2.8" (7 cm) |
1 Year Warranty