Hella Pagid 355101361 Disc Brake Rotor
DISC BRAKE ROTOR
$124.33
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355101361
Condition: New
UPC: 04082300366020
Weight: 15.93 lbs (7.25 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 561471B
- Bendix 520549
- Seat 447 615 301 A
- Brembo 09573410
- Brembo 09573411
- Brembo 09573414
- Delphi BG2518
- Valeo 186272
- Bosch 0 986 478 229
- Bosch BD181
- Hella Pagid 8DD355101361
- Hella Pagid 53941
- TRW DF2626
- Volkswagen 447 615 301 A
- Audi 447 615 301 A
- Audi 447 761 530 B
- Skoda 447 615 301 A
- TRW Steering and Suspension Parts DF2626
- Wurth 980820006
- Audi 447615301A
- Audi 447615301B
- Quinton Hazell BDC3635
- EBC Brakes GD356
- EBC Brakes D356
- Optimal BS2680
- AMC FO2455
- Girling 6026261
- Volkswagen 447615301A
- Volkswagen 447615301B
- Tridon 812029145
- Tridon 812029132
- FTE BS3635
- Febi-Bilstein 8458
- Pagid 53941
- Ferodo DDF3111
- Ferodo DDF311
- Dynamic Friction Company 60073008
- Sebro 2375
- DON PCD15812
- SBS 1815204751
- Roadhouse 626810
- Remsa 626810
- Cifam 800438
- Skoda 447615301A
- Skoda 447615301B
- Seat 447615301A
- Seat 447615301B
- Bradi 1011124
- Zimmermann 100121070
- Zimmermann 100121020
- Zimmermann 100121000
- Zimmermann 100121072
- Zimmermann 100121075
- Triscan 812029145
- Triscan 812029132
- Textar 98200037201
- Textar 92037200
- Akebono BN1068E
- Akebono BN1068
- ATE 24012501021
- ATE 425102
- ATE 24032501021
- TRW Steering and Suspension Parts DF2626S
- Brake Engineering DI953240
- NK Autoparts 204751
- NK Autoparts 314751
- LPR A1191V
- Meyle 1155211008
- Jurid 8290510
- Jurid 8290601
- Jurid 561471J
- Fixing screws are always included if required
- Full range is 100% fully coated with premium zinc rust protection
- Full range is 100% high carbon (GG15 & GG20)
- Higher driving comfort with reduced machining tolerances
- Improved aesthetics and appearance of brake discs, especially when used with aluminum rims
- Increased carbon content for increased heat conductivity and better mechanical properties
- Less fading and quiet braking
- Manufactured according to European OE specifications (AM1 & AM2)
- Not oiled, no degreasing from preservative oil before fitting, saving time and money in the workshop
- Reduced braking noise
- HELLA PAGID Brake Discs are designed to precisely reflect the requirements of various vehicle types, brake systems, engine outputs, driving loads, and braking characteristics.
| Outer diameter [mm] | 276 |
| Brake Disc Thickness [mm] | 25 |
| Outer Diameter [in] | 10.87 |
| Brake Disc Type | Externally Vented |
| Brake Disc Thickness [in] | 0.98 |
| Minimum thickness [mm] | 23 |
| Height [mm] | 46.2 |
| Minimum thickness [in] | 0.91 |
| Bolt Hole Circle Ø [in] | 4.41 |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Bolt Hole Circle Ø [mm] | 112 |
| Centering Diameter [in] | 2.68 |
| Centering Diameter [mm] | 68 |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Weight [kg] | 6.8 |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Info 2 | without wheel studs |
| Technical Information Number | 53941 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300366020 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 15.93 lbs (7.25 kg) |
| Package Length: | 11.5" (29.1 cm) |
| Package Width: | 11.5" (29.1 cm) |
| Package Height: | 4.3" (11 cm) |
1 Year Warranty