Hella Pagid 355050591 Parking Brake Shoe Set
PARKING BRAKE SHOE SET
$71.75
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355050591
Condition: New
Made in Italy
UPC: 04082300364422
Weight: 2.27 lbs (1.04 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Volvo 274504
- Volvo 2723989
- Volvo 31262874
- Volvo 31262869
- Delphi LS1884
- Volvo Truck 31262869-0
- Volvo Truck 31262869
- Bosch 0 986 487 623
- Volvo 31262869-0
- Bendix 362439B
- Brembo S86511
- Mintex MFR477
- Volvo Truck 2723989-0
- Volvo Truck 2742716-0
- Volvo Truck 31262874-0
- Volvo Truck 8623137-0
- Volvo Truck 9612137-0
- Volvo Truck 272398
- Volvo Truck 2723989
- Volvo Truck 2742716
- Volvo Truck 274504
- Volvo Truck 31262874
- Volvo Truck 8623137
- Volvo Truck 9612137
- Bosch 0 986 487 794
- Hella Pagid 8DA355050591
- Hella Pagid H9705
- TRW GS8674
- TRW BK2941
- TRW BK2942
- Volvo 9 854 53
- Volvo 2742716-0
- Volvo 8623137-0
- Volvo 2723989-0
- Volvo 31262874-0
- Volvo 272398
- Volvo 2742716
- Volvo 9612137
- Volvo 8623137
- Volvo 312628690
- Volvo 312628740
- Volvo 86231370
- TRW Steering and Suspension Parts GS8674
- TRW Steering and Suspension Parts BK2941
- TRW Steering and Suspension Parts BK2942
- PEX USA 6298
- Volvo White 9612137
- Volvo White 8623137
- Volvo White 31262874
- Volvo White 2723989
- Volvo White 274504
- Volvo White 2742716
- Volvo White 272398
- Volvo White 31262869
- Werner Metzger GmbH MG 998
- Volvo White 31262869-0
- Quinton Hazell HP1699
- EBC Brakes 6594
- Optimal BB7258
- AMC FO9061
- AMC 1127273K
- AMC 1127273
- VAICO V950288
- Bosch 0204113827
- Girling 5186741
- Tridon 810027578
- FTE BB1333A5
- FTE 9100088
- Volvo 272398-0
- Pagid H9705
- Febi-Bilstein 22154
- Ferodo FSB645
- Dynamic Friction Company 1902082900
- SBS 18492748733
- SBS 18492748578
- Roadhouse 472600
- Remsa 472600
- JapKo 550319
- Cifam 153479K
- Cifam 153479
- Zimmermann 109901533
- Triscan 810027578
- Textar 91062300
- Textar 98101062304
- Mapco 8862
- Swag 55922154
- ATE 650450
- ATE 03013704502
- TRW Steering and Suspension Parts GSK1018
- TRW Steering and Suspension Parts GSK1027
- Japan Parts GF0319AF
- NK Autoparts 2748578
- Volvo White 8623137-0
- Volvo White 9612137-0
- Volvo White 31262874-0
- Volvo White 274504-0
- Volvo White 2742716-0
- Volvo White 272398-0
- Volvo White 2723989-0
- LPR 08260
- Jurid 362439J
- Volvo 2723980
- Emergency Brake Shoe Sets are a part of the vehicle's braking system that are specifically designed to provide a strong and reliable hold, even on inclines or declines. They are separate from the primary brake system and function as a backup in case the primary brakes fail or as a means to secure the vehicle when parked. Proper maintenance and occasional replacement of emergency brake shoes are essential to ensure their effectiveness and the overall safety of the vehicle.
| Diameter [mm] | 178 |
| Inner brake drum diameter [in] | 7.01 |
| Width [mm] | 25 |
| Width [in] | 0.98 |
| Supplementary Article/Info 2 | without handbrake lever |
| Technical Information Number | H9705 |
| Weight [kg] | 1 |
| Weight [lb] | 2.21 |
| Primary Brake Shoe Friction Material Thickness | 3.5 |
| Secondary Brake Shoe Friction Material Thickness | 3.5 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300364422 |
| Origin Country: | IT |
| Weight: | 2.27 lbs (1.04 kg) |
| Package Length: | 7.6" (19.3 cm) |
| Package Width: | 4.6" (11.8 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty