Hella Pagid 355050361 Parking Brake Shoe Set
PARKING BRAKE SHOE SET
$44.15
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355050361
Condition: New
Made in Italy
UPC: 04082300364194
Weight: 2.32 lbs (1.06 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Volvo 274270
- Volvo 31262869
- Bendix 361941B
- Brembo S86509
- Delphi LS1781
- Delphi LS1884
- Valeo 562728
- Mintex MFR475
- Volvo Truck 2719987-0
- Volvo Truck 2722882-0
- Volvo Truck 3516881-0
- Volvo Truck 35168814-0
- Volvo Truck 31262869-0
- Volvo Truck 271998
- Volvo Truck 2719987
- Volvo Truck 272288
- Volvo Truck 2722882
- Volvo Truck 274267
- Volvo Truck 274270
- Volvo Truck 274271
- Volvo Truck 3516881
- Volvo Truck 35168814
- Volvo Truck 3 126 262 6
- Volvo Truck 31262869
- Bosch 0 986 487 548
- Bosch 0 986 487 623
- Hella Pagid H8940
- Hella Pagid 8DA355050361
- TRW GS8599
- Volvo 3 126 262 6
- Volvo 35168814
- Volvo 2719987-0
- Volvo 2722882-0
- Volvo 3516881-0
- Volvo 35168814-0
- Volvo 31262869-0
- Volvo 271998
- Volvo 2719987
- Volvo 272288
- Volvo 2722882
- Volvo 274267
- Volvo 274271
- Volvo 3516881
- Volvo 312628690
- Volvo 35168810
- TRW Steering and Suspension Parts GS8599
- Volvo White 3516881
- Volvo White 272288
- Volvo White 274271
- Volvo White 35168814
- Volvo White 274270
- Volvo White 2719987
- Volvo White 271998
- Volvo White 2722882
- Volvo White 274267
- Volvo 31262626
- EBC Brakes 6532
- EBC Brakes 6621
- Quinton Hazell BS926
- Optimal BB7210
- AMC 1127272
- AMC 1127272K
- AMC 1127274K
- AMC FO9029
- AMC FO9039
- Bosch 0204113826
- Werner Metzger GmbH MG 998
- Werner Metzger GmbH KR 629
- Werner Metzger GmbH MG629
- Girling 5185991
- FTE 9100037
- FTE BB1172A5
- Volvo 274271-0
- Volvo 31262626-0
- Volvo 271998-0
- Volvo 272288-0
- Volvo 274267-0
- Volvo 274270-0
- Borg & Beck BBS6217
- Pagid H8940
- Febi-Bilstein 15067
- Ferodo FSB522
- Dynamic Friction Company 1902082000
- SBS 18492748506
- Roadhouse 472100
- Remsa 472100
- Cifam 153478
- Zimmermann 109901021
- Textar 91046000
- Textar 98101046004
- Swag 55915067
- ATE 03013702602
- ATE 650260
- Brake Engineering SH2477
- NK Autoparts 2748506
- Volvo White 271998-0
- Volvo White 2719987-0
- Volvo White 272288-0
- Volvo White 2722882-0
- Volvo White 274267-0
- Volvo White 274270-0
- Volvo White 3516881-0
- Volvo White 35168814-0
- Volvo White 274271-0
- Volvo White 31262869-0
- Jurid 361941J
- Volvo 2719980
- Volvo 2722880
- Volvo 2742670
- Volvo 2742700
- Volvo 2742710
- Emergency Brake Shoe Sets are a part of the vehicle's braking system that are specifically designed to provide a strong and reliable hold, even on inclines or declines. They are separate from the primary brake system and function as a backup in case the primary brakes fail or as a means to secure the vehicle when parked. Proper maintenance and occasional replacement of emergency brake shoes are essential to ensure their effectiveness and the overall safety of the vehicle.
| Diameter [mm] | 177.8 |
| Inner brake drum diameter [in] | 7.01 |
| Inner brake drum diameter [mm] | 178 |
| Width [mm] | 25 |
| Width [in] | 0.98 |
| Supplementary Article/Info 2 | without handbrake lever |
| Technical Information Number | H8940 |
| Weight [kg] | 1 |
| Weight [lb] | 2.21 |
| Primary Brake Shoe Friction Material Thickness | 3.5 |
| Secondary Brake Shoe Friction Material Thickness | 3.5 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300364194 |
| Origin Country: | IT |
| Weight: | 2.32 lbs (1.06 kg) |
| Package Length: | 7.6" (19.3 cm) |
| Package Width: | 4.6" (11.8 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty