Hella Pagid 355043221 Disc Brake Pad
$178.39
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355043221
Condition: New
Made in Romania
UPC: 04082300810868
Weight: 4.55 lbs (2.07 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Brembo P65015
- Delphi LP2236
- Mintex MDB2842
- Mintex MDB2992
- Bendix 510740
- Brembo P65014
- Brembo P65014N
- Bosch 0986494567
- Magneti Marelli T1799MM
- Porsche 997.351.939.04
- Porsche 997.351.939.06
- Porsche 99735193907
- Pagid T1635
- Textar 2404903
- Textar 2404901
- FMSI Universal D1135
- FMSI Universal 7894D1135
- TRW Steering and Suspension Parts GDB1836
- TRW Steering and Suspension Parts GDB7721
- FMSI Universal 7894BD1135
- Cifam 8228920
- Zimmermann 240491709
- Textar TX0712
- Akebono AN4674K
- Akebono AN4674KE
- FMSI Universal D11357894
- Porsche 997.351.939.05
- Porsche 997.351.939.03
- Pagid T1799
- Febi-Bilstein 116171
- ATE 13046048422
- ATE 604842
- Brake Engineering PA1947
- NK Autoparts 224566
- LPR 05P1559
- Jurid 573650J
- Roadhouse 277320
- Remsa 77320
- TRW GDB1836
- TRW GDB7721
- Porsche 99735193903
- Porsche 99735193905
- EBC Brakes DP42029R
- EBC Brakes PLK1095R
- EBC Brakes DP82029RP1
- EBC Brakes DP52029NDX
- EBC Brakes DP82029RPX
- EBC Brakes DP92029
- EBC Brakes DP32029C
- Porsche 99735193902
- Borg & Beck BBP2316
- NIBK PN0847
- AMC 9009012
- AMC LVXL1228
- AMC 38116171
- AMC 671680
- AMC 811020009
- AMC 9090
- AMC PD4270
- AMC V450022
- AMC LP223618B1
- AMC 55518724
- AMC P673320
- AMC 355043221
- AMC PA2285
- AMC BP12349
- AMC 37717
- AMC LP2236D19B1
- AMC TRH1135
- AMC BPA077320
- AMC HQF2395C
- AMC 9011019
- AMC 37694
- AMC 37717OE
- AMC 355012721
- AMC PNT9551
- AMC 355014161
- AMC 12349
- AMC 8DB355014161
- AMC 37694OE
- AMC 07B31485
- AMC BL2843A1
- AMC ADB26127
- AMC 182204
- AMC CBP26127
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- 100% asbestos-free and organic material
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
- Greater stopping power for heavy duty, high performance and racing applications
| Width [mm] | 121 |
| Width [in] | 4.76 |
| Height [mm] | 85.9 |
| Thickness [mm] | 17 |
| Thickness [in] | 0.67 |
| Wear Warning Contact | prepared for wear indicator |
| WVA Number | 24049 |
| Brake System | BREMBO |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300810868 |
| Origin Country: | RO |
| Weight: | 4.55 lbs (2.07 kg) |
| Package Length: | 6" (15.2 cm) |
| Package Width: | 3.5" (8.8 cm) |
| Package Height: | 3.3" (8.4 cm) |
1 Year Warranty