Hella Pagid 355040851 Disc Brake Pad
$76.51
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355040851
Condition: New
UPC: 04082300732771
Weight: 2.87 lbs (1.31 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Volkswagen 5WA 698 451 A
- Audi 5WA 698 451 A
- Volkswagen 5WA 698 451 C
- Audi 5WA 698 451 F
- Volkswagen 5WA698451F
- Seat 5WA698451F
- Seat 5WA698451C
- EBC Brakes DP22438
- EBC Brakes DP22440
- AMC PCP2035
- AMC C2W043ABE
- AMC VWN3CA2D390GA
- AMC P85184
- AMC 82212810
- AMC PP0931AF
- AMC BPVG7003
- AMC 2194500
- AMC BP2004
- AMC BP13042
- AMC 2620601CP
- AMC 35424
- AMC 5WA698451A
- AMC P11607
- AMC 607355
- AMC 672001
- AMC 2247164
- AMC 2620601
- AMC T2903
- AMC 2213170
- AMC PA2604
- AMC 9660D2433
- AMC 182410
- AMC BPA194500
- AMC MDB3469
- AMC 510931
- AMC 355040851
- AMC P85184N
- AMC C2W042ABE
- AMC CBP03069
- AMC P11608
- AMC 13046073552
- AMC 13047073552
- AMC 2212810
- AMC 302784
- AMC LP3669
- AMC 2614214
- AMC 262061602
- AMC LD7355
- AMC 5WA698451K
- AMC 33109109
- AMC 05P2264
- AMC NP3311
- AMC 5WA698451J
- AMC ADB03069
- AMC 13170
- AMC LVXL2102
- AMC 194500
- AMC PAD2391
- AMC 1171013
- AMC 0986460074
- AMC 12810
- AMC P1845300
- AMC BPD1664
- AMC 82213170
- Dynamic Friction Company 1551243300
- Dynamic Friction Company 1551243301
- Dynamic Friction Company 1600243300
- Dynamic Friction Company 1600243301
- Volkswagen 5WA698451C
- Audi 5WA698451C
- Audi 5WA698451F
- Pagid T8232SP2001
- Borg & Beck BBP2903
- Febi-Bilstein 183657
- Skoda 5WA698451C
- Skoda 5WA698451F
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 123 |
| Width [in] | 4.84 |
| Height 1 [mm] | 57.7 |
| Height 2 [mm] | 55.7 |
| Thickness [mm] | 16 |
| Thickness [in] | 0.63 |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear indicator |
| Supplementary Article/Supplementary Info | with accessories |
| WVA Number | 26206 |
| Brake System | ATE |
| Weight [kg] | 1.25 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300732771 |
| Origin Country: | IN |
| Weight: | 2.87 lbs (1.31 kg) |
| Package Length: | 4.9" (12.5 cm) |
| Package Width: | 3.2" (8.1 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty