Hella Pagid 355039421 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$89.08
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355039421
Condition: New
Made in Britain
UPC: 04082300731347
Weight: 3.53 lbs (1.61 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 511793
- Textar 2055601
- Brembo P24218
- Brembo P24218N
- Brembo P24234N
- Delphi LP3520
- Mintex MDB4170
- Ford 2209149
- Ford 2210416
- Ford 2382272
- Ford KTJX612K021AEB
- Ford JX6Z 2001-J
- Pagid T2831
- Ford JX6Z2001J
- EBC Brakes DPX2372
- EBC Brakes DP22372
- EBC Brakes DP42372R
- EBC Brakes PLK1246
- Hi-Q SP4520
- AMC 05P2120
- AMC 0986424885
- AMC 35255
- AMC LVXL2007
- AMC C1G073ABE
- AMC 82212051
- AMC BPFD7002
- AMC KTJX612K021AEC
- AMC BPFD7001
- AMC 305501
- AMC BP12857
- AMC DB2557GCT
- AMC 9011142
- AMC 302729
- AMC 82212050
- AMC KTJX612K021CEB
- AMC 2212050
- AMC P24234
- AMC ADB32462
- AMC 6095
- AMC KTJX612K021AEA
- AMC 2580321
- AMC 12050
- AMC BL2901B1
- AMC 363916061323
- AMC BL2901A1
- AMC 0986T11337
- AMC FDB4849
- AMC 2314163
- AMC 13047073472
- AMC 182321204
- AMC 2180812
- AMC KTJX612K021AED
- AMC 2209149
- AMC KTJX612K021AEB
- AMC PBP7754
- AMC BPA180812
- AMC 2454601
- AMC BP1960
- AMC 2382272
- AMC 9011143
- AMC GDB8333AT
- AMC RA12381
- AMC P1908312
- AMC KTJX612001ACB
- AMC PCP1755
- AMC 222595
- AMC 205561701
- AMC 05P2310
- AMC 2210416
- AMC 355039421
- AMC 573834J
- AMC PAD2283
- AMC PNT0212
- AMC 0252055617
- AMC 9001339
- AMC 2055603
- AMC 670199
- AMC 1170919
- AMC 6095HPS
- AMC CBP32462
- AMC RA12380
- AMC 500354
- AMC GDB2518BTE
- AMC 2212051
- AMC MDB84170
- AMC 33107334
- AMC PD3927
- AMC PA2416
- AMC MEJX6J2K021AA
- AMC 811016170
- AMC 0252055617PD
- AMC PA0354AF
- AMC 9536D2300
- AMC 180812
- AMC 13046073472
- Werner Metzger GmbH 1170919
- Borg & Beck BBP2844
- Febi-Bilstein 172179
- Ferodo FDB4849
- LPR 05P2120
- DON PCP1755
- Remsa 180812
- NIBK PN0880
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 155.2 |
| Height [mm] | 64.2 |
| Thickness [mm] | 16.8 |
| Height 2 [mm] | 64.4 |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Brake System | Ferodo |
| Technical Information Number | T2831 |
| WVA Number | 20556 |
| Weight [kg] | 1.6 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300731347 |
| Origin Country: | GB |
| Weight: | 3.53 lbs (1.61 kg) |
| Package Length: | 6" (15.2 cm) |
| Package Width: | 3.5" (8.8 cm) |
| Package Height: | 3.3" (8.4 cm) |
1 Year Warranty