Hella Pagid 355039411 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$141.20
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355039411
Condition: New
Made in Romania
UPC: 04082300731330
Weight: 2.74 lbs (1.25 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Jeep K68353597AA
- Jeep 6835 3597AA
- Brembo P37024
- Brembo P37024N
- Delphi LP3398
- Valeo 671101
- Mintex MDB4069
- Hella Pagid T2753
- Hella Pagid 8DB355039411
- Jeep 68353597AC
- Jeep 155250163
- Jeep 68353597AA
- Zimmermann 228441652
- Hi-Q SP4283
- Textar 2284401
- AMC PNT3812
- AMC 1170955
- AMC K2AMV4597AB
- AMC MDB84069
- AMC BP13056
- AMC ADB33532
- AMC T2753
- AMC ADB32860
- AMC 302880
- AMC V330640
- AMC 228441652
- AMC K68353597AC
- AMC TRC2186
- AMC PNT3812K
- AMC LVXL2069
- AMC 51915
- AMC 355039411
- AMC CBP32860
- AMC RA12330
- AMC PAD2289
- AMC CBP33532
- AMC 573824J
- AMC ZD2081
- AMC TRC2081
- AMC 2284401
- AMC C2Y035ABE
- AMC 33109327
- AMC PP915AF
- AMC GDB2321
- AMC OEX2081
- AMC 13046055142
- AMC K68353597AA
- AMC FDB5049
- AMC 05P2183
- AMC D2081
- AMC 0986424963
- AMC LVXL2153
- AMC 573824CH
- AMC 363916061248
- AMC LP3398N18B1
- AMC PD4305
- AMC 35230
- AMC DB26544WD
- AMC ACT1734
- AMC 9317D2081
- AMC BL2924A1
- AMC 00K68353597AB
- AMC 182345
- AMC 05P2183K
- AMC 0252284418
- Pagid T2753
- Borg & Beck BBP2805
- Febi-Bilstein 184237
- Ferodo FDB5049
- LPR 05P2183
- Dynamic Friction Company 1310208100
- Dynamic Friction Company 1310208101
- Dynamic Friction Company 1311208100
- Dynamic Friction Company 1311208101
- Dynamic Friction Company 1551208101
- Dynamic Friction Company 1551208100
- Meyle 0252284418
- NIBK PN0870
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 115.8 |
| Height [mm] | 47.4 |
| Thickness [mm] | 17.5 |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Supplementary Article/Info 2 | with brake caliper screws |
| Supplementary Article/Supplementary Info | with accessories |
| WVA Number | 22844 |
| Brake System | TRW |
| Technical Information Number | T2753 |
| Weight [kg] | 1.24 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300731330 |
| Origin Country: | RO |
| Weight: | 2.74 lbs (1.25 kg) |
| Package Length: | 4.9" (12.5 cm) |
| Package Width: | 3.2" (8.1 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty