Hella Pagid 355037761 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$139.03
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355037761
Condition: New
Made in Britain
UPC: 04082300729689
Weight: 4.86 lbs (2.21 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Toyota 04465-F4020
- Toyota 04465-F4021
- Toyota 04465-F4010
- Bendix 511442
- AISIN BPTO1027
- Brembo P83171
- Brembo P83171N
- Delphi LP3378
- Valeo 601750
- Valeo 670229
- Mintex MDB4014
- Bosch 0986424865
- Hella Pagid T2687
- Hella Pagid 8DB355037761
- Toyota 04465F4020
- Toyota 04465F4021
- EBC Brakes DPX2368
- Hi-Q SP4213
- Hi-Q SP4213A
- AMC 9297D2065
- AMC 2210880
- AMC 811013118
- AMC BPA178602
- AMC 1170854
- AMC PC1767
- AMC N3602159
- AMC OEX2065
- AMC PA2014
- AMC GDB2290
- AMC 9011108
- AMC 302560
- AMC BL2868A1
- AMC PCP1767
- AMC BP2018
- AMC PA2022AF
- AMC PNT8602
- AMC ADB32438
- AMC T2687
- AMC 227821852
- AMC 33106416
- AMC BP12830
- AMC 50022022
- AMC 605501
- AMC 0252278218PD
- AMC FBP0010
- AMC 8DB355039751
- AMC GDB8964DT
- AMC 2178602
- AMC ZD2065
- AMC FDB5146
- AMC 355039751
- AMC 35190
- AMC 82210880
- AMC 05P2068
- AMC 573884J
- AMC 04465F4010
- AMC 182287
- AMC D2357MHP
- AMC PAD2197
- AMC 10880
- AMC GDB8964
- AMC CBP32438
- AMC RA11890
- AMC 355037761
- AMC 04465F4040
- AMC 2278201
- AMC T11472
- AMC 13046055012
- AMC LVXL1952
- AMC C12140ABE
- AMC PD4283
- AMC 2245116
- Werner Metzger GmbH 1170854
- Borg & Beck BBP2637
- Febi-Bilstein 116400
- Pagid T2687
- Dynamic Friction Company 1311206500
- Dynamic Friction Company 1311206501
- Dynamic Friction Company 1551206500
- Dynamic Friction Company 1551206501
- Dynamic Friction Company 1310206500
- Dynamic Friction Company 1310206501
- DON PCP1767
- DON PC1767
- Zimmermann 227821852
- Textar 2278201
- ATE 13046055012
- Toyota 04465F4010
- NK Autoparts 2245116
- LPR 05P2068
- Meyle 0252278218PD
- ADVICS A1N285
- ADVICS SN313P
- NIBK PN1858
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 141.5 |
| Height 1 [mm] | 60.4 |
| Height 2 [mm] | 62.9 |
| Wear Warning Contact | incl. wear warning contact |
| Supplementary Article/Supplementary Info | with accessories |
| WVA Number | 22782 |
| Brake System | CBI |
| Weight [kg] | 2.16 |
| Packaging length [cm] | 15.2 |
| Packaging width [cm] | 8.8 |
| Packaging height [cm] | 8.4 |
| Technical Information Number | T2687 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300729689 |
| Origin Country: | GB |
| Weight: | 4.86 lbs (2.21 kg) |
| Package Length: | 6" (15.2 cm) |
| Package Width: | 3.5" (8.8 cm) |
| Package Height: | 3.3" (8.4 cm) |
1 Year Warranty