Hella Pagid 355031671 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$112.60
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355031671
Condition: New
Made in Britain
UPC: 04082300690156
Weight: 4.41 lbs (2.01 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hyundai 58101D3A00
- Hyundai 58101D7A10
- Kia 58101D7A10
- Kia 58101D9A00
- FMSI Universal D1847
- Hyundai 58101D3A11
- Hyundai 58101F2A50
- Hyundai 58101D3A10
- Kia 58101D3A10
- Kia 58101D3A11
- Textar 2232901
- Valeo 601499
- Mintex MDB4020
- Bosch 0986494905
- Bosch F03B050519
- TRW GDB2197
- FMSI Universal 9075D1847
- Bendix 511354
- TRW Steering and Suspension Parts GDB2197
- Brembo P30096
- Brembo P30096N
- Delphi LP3519
- Hella Pagid T2693
- Hella Pagid 8DB355031671
- FMSI Automotive Hardware 9075D1847
- FMSI Automotive Hardware D1847
- EBC Brakes DP61809
- Hi-Q SP1844
- Valeo 671721
- Valeo 302701
- Bosch 0986460076
- Girling 6121976
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS FBP2614
- Tridon 811043055
- FTE BL2940A1
- Febi-Bilstein 177321
- Borg & Beck BBP2580
- Pagid T2693
- Ferodo FDB5274
- Dynamic Friction Company 1310184700
- Dynamic Friction Company 1310184701
- Dynamic Friction Company 1310184702
- Dynamic Friction Company 1311184700
- Dynamic Friction Company 1311184701
- Dynamic Friction Company 1311184702
- Dynamic Friction Company 1551184700
- Dynamic Friction Company 1551184701
- Dynamic Friction Company 1551184702
- DON PCP1892
- Roadhouse 2167602
- Remsa 167602
- National NP3319
- Akebono ACT1847
- Swag 33107640
- Bendix DB2424
- Bendix DB24244WD
- Japan Parts PAH24AF
- TRW Steering and Suspension Parts TRC1847
- TRW Steering and Suspension Parts GDB9074
- Brake Engineering PA2143
- AISIN BPHY7015
- NK Autoparts 223472
- LPR 05P2052
- Wagner OEX1847
- Wagner QC1847
- Wagner ZD1847
- Meyle 0252232917
- Jurid 574012J
- NIBK PN0661
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 140.8 |
| Height [mm] | 61 |
| Height [in] | 2.40 |
| Thickness [mm] | 17.5 |
| Wear Warning Contact | incl. wear warning contact |
| Supplementary Article/Supplementary Info | with accessories |
| WVA Number | 22329 |
| Brake System | Mando |
| Weight [kg] | 2 |
| Packaging length [cm] | 15.2 |
| Weight [lb] | 4.41 |
| Packaging width [cm] | 8.8 |
| Packaging height [cm] | 8.4 |
| Technical Information Number | T2693 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300690156 |
| Origin Country: | GB |
| Weight: | 4.41 lbs (2.01 kg) |
| Package Length: | 6" (15.2 cm) |
| Package Width: | 3.5" (8.8 cm) |
| Package Height: | 3.3" (8.4 cm) |
1 Year Warranty