Hella Pagid 355025481 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$109.97
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355025481
Condition: New
Made in Britain
UPC: 04082300600377
Weight: 2.61 lbs (1.19 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Jeep 68289634AA
- Fiat 68289634AA
- Bendix 511276
- Jeep 77367145
- Jeep 77367417
- Brembo P23177
- Brembo P23177N
- AISIN BPFI2009
- Valeo 302202
- Valeo 601432
- Valeo 670192
- Mintex MDB3769
- Mintex MDB83769
- Fiat 77367145
- Fiat 77367417
- Bosch 0986494745
- Bosch 0986494930
- Bosch F03B050462
- Hella Pagid T2446
- Hella Pagid 8DB355025481
- TRW GDB2116
- Ferrari 773 6714 5
- Ferrari 773 6741 7
- Textar 2230401
- FMSI Automotive Hardware D18099044
- FMSI Universal D1809
- FMSI Universal 9044D1809
- TRW Steering and Suspension Parts GDB2116
- FMSI Automotive Hardware 9044D1809
- FMSI Automotive Hardware D1809
- Optimal BP12835
- Bosch 0986BB5122
- Girling 6121161
- FTE 9005131
- FTE 9011167
- Borg & Beck BBP2521
- Ferodo FDB4925D
- Ferodo FDB4925S
- Ferodo FDB4925
- Alfa Romeo 877369320
- Alfa Romeo 77361008
- Alfa Romeo 77369320
- DON PCP1889
- Cifam 82210021
- Champion 573693CH
- Jeep 50290468
- Jeep 77368788
- Jeep 77369350
- Jeep 77368077
- Ashuki P11536
- Akebono ACT1809
- EBC Brakes DPX2237
- EBC Brakes DP22237
- Quinton Hazell BP1922
- Hi-Q SP1917
- AMC PD1496
- AMC 9044D1809
- AMC D1809
- VAICO V240781
- Werner Metzger GmbH 1170992
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS FBP0176
- Tridon 811010985
- Pagid T2446
- Febi-Bilstein 116368
- Delphi LP3194
- Delphi LP3194D19B1
- Roadhouse 2157802
- Remsa 157802
- Zimmermann 257331702
- Mapco 6347
- Fiat 77368077
- NAPA PBP7201
- Swag 33100190
- ATE 13046026022
- TRW Steering and Suspension Parts GDB9069
- Japan Parts PP913AF
- Brake Engineering PA2209
- Brembo P23177E
- Brembo P23177X
- LPR 05P1954
- Wagner OEX1809
- Wagner WBP25733AD
- Wagner WZD1809D
- Wagner ZD1809
- Wagner SX1809
- Meyle 0252573318
- Jurid 573693J
- Jurid 573693JD
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 115.7 |
| Height [mm] | 49.2 |
| Thickness [mm] | 17.2 |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Number of wear indicators [per axle] | 2 |
| Supplementary Article/Info 2 | with brake caliper screws |
| Supplementary Article/Supplementary Info | with accessories |
| WVA Number | 22304 |
| Brake System | TRW |
| Technical Information Number | T2446 |
| Weight [kg] | 1.18 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300600377 |
| Origin Country: | GB |
| Weight: | 2.61 lbs (1.19 kg) |
| Package Length: | 4.9" (12.5 cm) |
| Package Width: | 3.2" (8.1 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty