Hella Pagid 355024951 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$77.82
Limited Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355024951
Condition: New
UPC: 04082300599848
Weight: 3.75 lbs (1.71 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Seat 8W0 698 151 AG
- Seat 8W0 698 151 Q
- Valeo 302320
- Valeo 670585
- Valeo 601693
- Mintex MDB3871
- Mintex MDB83871
- Bosch 0986424433
- Volkswagen 8W0 698 151 Q
- Volkswagen 8W0 698 151 AG
- TRW GDB2127
- TRW GDB8067
- Audi 8W0 698 151 AG
- Audi 8W0 698 151 Q
- Audi 8W0698151AF
- Audi 8W0 069 815 K
- Bendix 511329
- AISIN BPVW1040
- Brembo 07D43539
- Brembo P85153
- Brembo P85153X
- Brembo P85153N
- Delphi LP3219
- Hella Pagid T2549
- Hella Pagid 8DB355024951
- Skoda 8W0 698 151 AG
- Skoda 8W0 698 151 Q
- Textar 2238301
- Audi 8W0 698 151 BH
- Audi 8W0 698 151 K
- FMSI Automotive Hardware D19539180
- FMSI Universal 9180D1953
- FMSI Universal D1953
- TRW Steering and Suspension Parts GDB2127
- TRW Steering and Suspension Parts GDB8067
- FMSI Automotive Hardware 9180D1953
- FMSI Automotive Hardware D1953
- Audi 8W0698151K
- Optimal BP12840
- Girling 6121272
- Volkswagen 8W0698151BG
- Volkswagen 8W0698151K
- Audi 8W0698151BG
- Audi 8W0698151AA
- Audi 8W0698151J
- Audi 8W0698151AB
- Audi 8W0698151BH
- FTE 9001428
- FTE BL2980A1
- FTE 9011226
- Borg & Beck BBP2631
- Ferodo FDB4871S
- Ferodo FDB4871D
- Ferodo FDB4871
- Ferodo HQF4152AC
- Dynamic Friction Company 1310195300
- Dynamic Friction Company 1310195301
- Dynamic Friction Company 1311195301
- Dynamic Friction Company 1311195300
- Dynamic Friction Company 1551195300
- Dynamic Friction Company 1551195301
- Dynamic Friction Company 1600195300
- Dynamic Friction Company 1600195301
- DON PCP1900
- Cifam 82211250
- Champion 573675CH
- Skoda 8W0698151BG
- Skoda 8W0698151K
- Seat 8W0698151BG
- Seat 8W0698151K
- Akebono AN934K
- NK Autoparts 2247147
- NIBK PN0732W
- EBC Brakes DPX2273
- EBC Brakes DP42273R
- Quinton Hazell BP1937
- Hi-Q SP4134
- AMC 9180D1953
- AMC D1953
- VAICO V107595
- Werner Metzger GmbH 1170910
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS FBP1415
- Tridon 811029186
- Pagid T2549
- Febi-Bilstein 16962
- Delphi LP3219N18B1
- Delphi LP3219ND19B1
- Roadhouse 2169201
- Remsa 169201
- Zimmermann 223831702
- Textar 2238304
- Mapco 6691HPS
- Mapco 6691
- Motaquip LVXL1874
- NAPA PBP7595
- MaXgear 193596
- Swag 30916962
- ATE 607314
- ATE 13046073142
- ATE 13047073142
- ATE LD7314
- Bendix DB2509EURO
- Japan Parts PA0917AF
- Brake Engineering PA2311
- Brake Engineering PA2001
- LPR 05P2038
- Wagner WZD1953D
- Wagner WBP22383AD
- Meyle 0252238317PD
- Meyle 0252238317
- Jurid 573675J
- Jurid 573675JD
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 155.2 |
| Height [mm] | 63.8 |
| Thickness [mm] | 17 |
| Thickness [in] | 0.67 |
| Wear Warning Contact | incl. wear warning contact |
| Number of wear indicators [per axle] | 1 |
| WVA Number | 22383 |
| Technical Information Number | T2549 |
| Brake System | Teves |
| Weight [kg] | 1.7 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300599848 |
| Origin Country: | IN |
| Weight: | 3.75 lbs (1.71 kg) |
| Package Length: | 6.7" (17 cm) |
| Package Width: | 4.7" (12 cm) |
| Package Height: | 3.3" (8.3 cm) |
1 Year Warranty