Hella Pagid 355023301 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$112.01
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355023301
Condition: New
UPC: 04082300598193
Weight: 2.08 lbs (0.95 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Brembo P24201
- Brembo P24201N
- AISIN BPFO2014
- Valeo 670246
- Lincoln DG9Z2200L
- Lincoln DG9Z2200B
- Lincoln DG9Z2200K
- Mintex MDB3799
- Ford 5 333 787
- Ford 5 333 798
- Ford 5 341 207
- Ford 5 341 209
- Ford DG9C2M007BB
- Ford DG9C2M007DB
- Ford DG9C2M007HA
- Ford DG9C2M007JA
- Ford 5181858
- Ford BRF1499
- Ford DG9C2M007BA
- Ford DG9Z 2200-B
- Ford DG9Z 2200-K
- Bosch 0986494839
- Hella Pagid T2476
- Hella Pagid 8DB355023301
- FMSI Automotive Hardware D18338893
- Textar 2223101
- FMSI Universal D1833
- FMSI Universal 8893D1833
- FMSI Automotive Hardware 8893D1833
- FMSI Automotive Hardware D1833
- Ford DG9Z2200H
- Ford DG9Z2200K
- Hi-Q SP1919
- Hi-Q SP4171
- Hi-Q SP1919A
- AMC FO321583
- AMC 8893D1665
- AMC 8893D1834
- AMC 8893D1833
- AMC D1833
- Valeo 302649
- Mintex MDB83799
- Bosch 0986BB0354
- Girling 6121152
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS FBP1982
- FTE 9011015
- FTE BL2837A1
- FTE BL2837B1
- Tridon 811016033
- Pagid T8013SP2001
- Pagid T2476
- Borg & Beck BBP2509
- Ferodo FDB4798
- Delphi LP3151ND19B1
- Ford BRF1497
- DON PCP1885
- Roadhouse 2155142
- Remsa 155142
- Champion 573687CH
- Zimmermann 257981551
- Textar 2223106
- Mapco 6671
- Mapco 6027HPS
- Mapco 6027
- NAPA PBP7100
- MaXgear 193382
- Akebono ACT1665
- ATE 13046073202
- ATE 13047073202
- TRW Steering and Suspension Parts GDB2115
- Japan Parts PP0300AF
- Brake Engineering PA2150
- AISIN BPFD7000
- NK Autoparts 222581
- LPR 05P1915
- Wagner ZD1665
- Wagner OEX1665
- Wagner QC1665
- Key Parts KBP2505
- Jurid 573881J
- Jurid 573687J
- NIBK PN0666
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 123.2 |
| Height [mm] | 48.4 |
| Thickness [mm] | 15.9 |
| Height 2 [mm] | 53.2 |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Number of wear indicators [per axle] | 2 |
| WVA Number | 22231 |
| Technical Information Number | T2476 |
| Brake System | Teves |
| Weight [kg] | 1.04 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300598193 |
| Origin Country: | IN |
| Weight: | 2.08 lbs (0.95 kg) |
| Package Length: | 8.2" (20.9 cm) |
| Package Width: | 5.3" (13.4 cm) |
| Package Height: | 3.5" (8.8 cm) |
1 Year Warranty