Hella Pagid 355021961 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$86.04
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355021961
Condition: New
Made in Britain
UPC: 04082300493610
Weight: 6.62 lbs (3.01 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 511231
- Brembo P50129
- Brembo P50129N
- Delphi LP3138
- AISIN BPMB1027
- Mercedes-Benz 447 420 00 20
- Mercedes-Benz 447 420 02 20
- Mercedes-Benz 447 421 08 00
- Mercedes-Benz A 447 420 00 20
- Mercedes-Benz A 447 420 02 20
- Mercedes-Benz A 447 421 08 00
- Mintex MDB3738
- Mintex MDB83738
- Bosch 0986494738
- Hella Pagid T2414
- Hella Pagid 8DB355021961
- TRW GDB2103
- FMSI Automotive Hardware D19939223
- Textar 2206201
- Partslink CH1400100
- FMSI Universal D1993
- FMSI Universal 9223D1993
- TRW Steering and Suspension Parts GDB2103
- Optimal 12714
- Optimal BP12714
- Mercedes-Benz 9064212100
- Mercedes-Benz 4474210800
- Mercedes-Benz 4474200220
- Mercedes-Benz 9104207200
- Mercedes-Benz A9104207200
- Mercedes-Benz A4474206600
- Mercedes-Benz A9064212100
- Mercedes-Benz 4474206600
- Mercedes-Benz 4474200020
- Bosch 0986494914
- Girling 6121033
- FTE 9011010
- FTE BL2830A1
- FTE 9001947
- Borg & Beck BBP2503
- Ferodo FVR4375S
- Ferodo FVR4375D
- Ferodo FVR4375
- Dodge 82211390
- DON PCP1871
- JapKo 500545
- Cifam 82211390
- Champion 573781CH
- Ashuki P11128
- NK Autoparts 223376
- NIBK PN0653
- Quinton Hazell BP1862
- EBC Brakes DPX2223
- Hi-Q SP2579
- AMC 9223D1993
- AMC D1993
- Valeo 302728
- Valeo 872005
- Valeo 671807
- Werner Metzger GmbH 1170895
- VAICO V304379
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS FBP2009
- Tridon 811023091
- Pagid T2414
- Febi-Bilstein 16945
- JP Group A/S 1363607310
- Magneti Marelli 363916061281
- Roadhouse 2162300
- Remsa 162300
- Zimmermann 220622101
- Textar 2206203
- Mapco 6700
- NAPA PBP7295
- MaXgear 193373
- ATE 13047048842
- ATE 13046048842
- Japan Parts PA0545AF
- Brake Engineering PA2134
- Brembo P50129G
- LPR 05P1904
- Wagner WZD1993D
- Wagner WBP90208AD
- Meyle 0252206221PD
- Jurid 573781J
- Jurid 573781JD
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 184.1 |
| Height [mm] | 74.8 |
| Thickness [mm] | 20.8 |
| Wear Warning Contact | prepared for wear indicator |
| WVA Number | 22062 |
| Brake System | BREMBO |
| Technical Information Number | T2414 |
| Weight [kg] | 3.25 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300493610 |
| Origin Country: | GB |
| Weight: | 6.62 lbs (3.01 kg) |
| Package Length: | 8.2" (20.9 cm) |
| Package Width: | 5.3" (13.4 cm) |
| Package Height: | 3.5" (8.8 cm) |
1 Year Warranty