Hella Pagid 355021411 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$69.68
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355021411
Condition: New
Made in Britain
UPC: 04082300493061
Weight: 1.54 lbs (0.7 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mazda B4Y02648ZA
- Mazda B4Y02648ZB
- Bendix 511165
- Brembo P49049
- Brembo P49049N
- Delphi LP2702
- AISIN BPMZ2006
- Valeo 302288
- Valeo 601736
- Valeo 601738
- Valeo 606533
- Valeo 606668
- Valeo 671288
- Mintex MDB3416
- Mintex MDB83416
- Bosch 0986494803
- Bosch 0986AB3538
- Hella Pagid T2317
- Hella Pagid 8DB355021411
- Magneti Marelli 363916060809
- TRW GDB3593
- Textar 2587801
- FMSI Automotive Hardware D17298953
- FMSI Universal D1729
- FMSI Universal 8953D1729
- TRW Steering and Suspension Parts GDB3593
- FMSI Automotive Hardware 8953D1729
- FMSI Automotive Hardware D1729
- Bosch 0986T11030
- Girling 6135937
- FTE 9005294
- FTE 9010992
- FTE BL2802A1
- Borg & Beck BBP2458
- Ferodo FDB4700
- Ferodo FDB4700D
- Ferodo FDB4700S
- DON PCP2002
- Cifam 8229930
- Ashuki 10837203
- Akebono AN792WK
- Akebono AN792WKE
- Akebono ACT1729
- NK Autoparts 223262
- Key Parts KBP2458
- ADVICS SN216P
- NIBK PN25004
- NIBK PN25004S
- EBC Brakes DP42186R
- EBC Brakes DPX2186
- EBC Brakes DP22186
- Quinton Hazell BP1911
- Sangsin SP1730
- Hi-Q SP1730
- AMC D1729
- AMC 8953D1729
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS FBP1955
- Tridon 811050189
- Pagid T2317MX
- Pagid T2317
- Febi-Bilstein 116360
- Delphi LP2702N18B1
- JP Group A/S 3863701110
- HERTH+BUSS J3613004
- Roadhouse 2157002
- Remsa 157002
- Zimmermann 258781401
- Mapco 6353
- NAPA PBP7601
- MaXgear 193049
- Swag 33106544
- ATE 605657
- Bendix DB2331
- Bendix DB2331GCT
- Japan Parts PP308AF
- TRW Steering and Suspension Parts GDB3593AT
- TRW Steering and Suspension Parts GDB3593DT
- TRW Steering and Suspension Parts TRH1729
- Brake Engineering PA2213
- LPR 05P1918
- Wagner WBP25878AD
- Wagner OEX1729
- Wagner ZD1729
- Wagner QC1729
- Wagner WZD1729D
- Meyle 0252587814
- Jurid 573614JD
- Jurid 573614J
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 101.3 |
| Height [mm] | 44.5 |
| Thickness [mm] | 13.8 |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Number of wear indicators [per axle] | 2 |
| WVA Number | 25878 |
| Technical Information Number | T2317 |
| Weight [kg] | 0.78 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300493061 |
| Origin Country: | GB |
| Weight: | 1.54 lbs (0.7 kg) |
| Package Length: | 4.9" (12.5 cm) |
| Package Width: | 3.2" (8.1 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty