Hella Pagid 355020851 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$84.61
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355020851
Condition: New
Made in Britain
UPC: 04082300492507
Weight: 1.99 lbs (0.91 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hyundai 58302E6A10
- Kia 58302C1A15
- Kia 583021YA50
- Magneti Marelli 600000099830
- Kia 58302A3A00
- Kia 58302B2A50
- Kia 58302D4A00
- Kia 58302M0A11
- Kia S583021YA50
- Kia 58302E6A10
- Brembo P30068
- Brembo P30068N
- AISIN BPKI2003
- Valeo 601135
- Mintex MDB3380
- Hella Pagid T2280
- Hella Pagid 8DB355020851
- Magneti Marelli 363700202280
- Magneti Marelli 363916060822
- Hyundai 583021KA30
- Hyundai 58302J9A50
- Hyundai 58302J9A70
- Hyundai 58302M0A00
- Hyundai 58302M0A01
- Hyundai 58302M0A10
- Hyundai 58302J9A00
- Hyundai 58302C1A15
- Hyundai 58302C2A10
- FMSI Automotive Hardware D18569036
- Kia 58302-Q5A00
- Textar 2567701
- FMSI Universal D1804
- FMSI Universal D1829
- FMSI Universal D1856
- FMSI Universal 9036D1856
- FMSI Universal 9036D1804
- FMSI Universal 8506D1829
- FMSI Automotive Hardware 8506D1829
- FMSI Automotive Hardware 9036D1804
- FMSI Automotive Hardware 9036D1856
- FMSI Automotive Hardware D1804
- FMSI Automotive Hardware D1829
- FMSI Automotive Hardware D1856
- HERTH+BUSS J3610529
- EBC Brakes DPX2193
- EBC Brakes DP41769R
- Sangsin SP1850
- Hi-Q SP4113
- Hi-Q SP1850
- AMC 9432D2188
- AMC 8506D2034
- AMC 9036D1856
- AMC 9036D1804
- AMC 8506D1829
- AMC D1829
- AMC D1856
- AMC D1804
- Werner Metzger GmbH 1170886
- Bosch 0986424956
- Girling 6136417
- Tridon 811018032
- FTE 9010871
- Febi-Bilstein 116367
- Pagid T2280
- Borg & Beck BBP2425
- Borg & Beck BBP2647
- Ferodo FDB4986
- Ferodo FDB5066
- Dynamic Friction Company 1310218800
- Dynamic Friction Company 1310218801
- Dynamic Friction Company 1310237300
- Dynamic Friction Company 1310237301
- Dynamic Friction Company 1311115702
- Dynamic Friction Company 1311115701
- Dynamic Friction Company 1310115701
- Dynamic Friction Company 1310115702
- Dynamic Friction Company 1551115701
- Dynamic Friction Company 1551115702
- Dynamic Friction Company 1551218800
- Dynamic Friction Company 1551218801
- DON PCP1366
- HERTH+BUSS J3610319
- Roadhouse 2120914
- Hyundai 583021YA00
- Remsa 120914
- Champion 573830CH
- Zimmermann 256771601
- Kia 58302Q5A00
- Ashuki Y02962
- Motaquip LVXL1959
- NAPA PBP7546
- MaXgear 193647
- Swag 33106421
- ATE 13047057812
- Brake Engineering PA2351
- LPR 05P2103
- Wagner ZD1806
- Wagner ZD1829
- Wagner OEX1829
- Wagner QC1829
- Wagner ZD1856
- Wagner ZD1804
- Wagner ZD2188
- Jurid 573830J
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 93.2 |
| Height [mm] | 41.1 |
| Thickness [mm] | 15.9 |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Number of wear indicators [per axle] | 2 |
| Supplementary Article/Supplementary Info | with accessories |
| WVA Number | 25677 |
| Brake System | Mando |
| Technical Information Number | T2280 |
| Weight [kg] | 0.8 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300492507 |
| Origin Country: | GB |
| Weight: | 1.99 lbs (0.91 kg) |
| Package Length: | 3.7" (9.5 cm) |
| Package Width: | 3.2" (8.2 cm) |
| Package Height: | 2.9" (7.3 cm) |
1 Year Warranty