Hella Pagid 355020751 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$116.96
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355020751
Condition: New
Made in Britain
UPC: 04082300492408
Weight: 1.95 lbs (0.89 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Fiat 68088919AA
- Brembo P23151
- Brembo P23151N
- Delphi LP2761
- Valeo 601327
- Valeo 670327
- Mintex MDB3332
- Fiat 77366388
- Fiat 77366453
- Fiat 77367514
- Fiat K68088919AA
- Bosch F03B050290
- Hella Pagid T2233
- Hella Pagid 8DB355020751
- Magneti Marelli 363700202233
- Magneti Marelli 363916060689
- TRW GDB1950
- Ferrari 773 6638 8
- Ferrari 773 6645 3
- Ferrari 773 6751 4
- FMSI Automotive Hardware D21429382
- Textar 2565101
- TRW Steering and Suspension Parts GDB1950
- FMSI Automotive Hardware 8778D1569
- FMSI Automotive Hardware 9382D2142
- FMSI Automotive Hardware D1569
- FMSI Automotive Hardware D2142
- EBC Brakes DPX2202
- EBC Brakes DP22202
- Optimal 12639
- Optimal BP12639
- AMC D2142
- AMC D1569
- AMC 8778D1569
- AMC 9382D2142
- Bosch F03B075853
- Girling 6119501
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS FBP1894
- FTE 9005529
- FTE BL2767A1
- FTE 9010974
- Tridon 811015069
- Febi-Bilstein 175268
- Pagid T2233
- Ferodo FDB4464
- Chrysler 68088919AA
- DON PCP2143
- Roadhouse 272732
- Remsa 072732
- Cifam 8223245
- Zimmermann 254101451
- Zimmermann 254101452
- NAPA PBP7197
- MaXgear 193180
- Akebono EUR1569
- Swag 33102788
- ATE 13046027832
- Japan Parts PP0214AF
- Brake Engineering PA2474
- AISIN BPFC7004
- NK Autoparts 222399
- LPR 05P1724
- Wagner ZD1569
- Wagner QC1569
- Wagner OEX1569
- Meyle 0252541014
- Jurid 573427J
- NIBK PN41003
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 95.6 |
| Height [mm] | 43.8 |
| Thickness [mm] | 14.4 |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Number of wear indicators [per axle] | 2 |
| Supplementary Article/Info 2 | with brake caliper screws |
| Supplementary Article/Supplementary Info | with accessories |
| WVA Number | 25651 |
| Brake System | TRW |
| Technical Information Number | T2233 |
| Weight [kg] | 0.85 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300492408 |
| Origin Country: | GB |
| Weight: | 1.95 lbs (0.89 kg) |
| Package Length: | 4.9" (12.5 cm) |
| Package Width: | 3.2" (8.1 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty