Hella Pagid 355020131 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$59.92
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355020131
Condition: New
Made in Britain
UPC: 04082300475746
Weight: 1.99 lbs (0.91 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Toyota 04466-0E020
- Toyota 0446648120
- Bendix 511453
- Toyota 04466-0E030
- Brembo P83138
- Brembo P83138N
- Delphi LP3440
- Valeo 670094
- Mintex MDB3248
- Mintex MDB83248
- Bosch 0986AB1372
- Bosch F03B175879
- Hella Pagid T2154
- Hella Pagid 8DB355020131
- Magneti Marelli 363700202154
- TRW GDB7780
- Toyota 044660E020
- Toyota 0446648120
- FMSI Automotive Hardware D13258437
- FMSI Universal D1325
- FMSI Universal 8437D1325
- TRW Steering and Suspension Parts GDB7780
- FMSI Automotive Hardware 8437D1325
- FMSI Automotive Hardware D1325
- Sangsin SP2136
- Hi-Q SP2136
- AMC D1325
- AMC 8437D1325
- Bosch F03B076589
- Pagid T2154
- Ferodo FDB4355S
- Ferodo FDB4355D
- Ferodo FDB4355
- Delphi LP3440N18B1
- Dynamic Friction Company 1310132500
- Dynamic Friction Company 1310132501
- Dynamic Friction Company 1311132500
- Dynamic Friction Company 1311132501
- Dynamic Friction Company 1551132500
- Dynamic Friction Company 1551132501
- DON PCP1484
- Roadhouse 2131300
- Remsa 131300
- Textar 2548101
- Textar 2548103
- Akebono ACT1325A
- Akebono ACT1325
- Bendix DB2005
- Bendix DB20054WD
- Bendix DB2005HD
- TRW Steering and Suspension Parts GDB7780AT
- TRW Steering and Suspension Parts TRC1325
- TRW Steering and Suspension Parts GDB7780DT
- Japan Parts PP2000AF
- Toyota 044660E030
- LPR 05P1694
- Wagner QC1325
- Wagner ZD1325
- Wagner WBP90026AD
- Wagner OEX1325
- Wagner WZD1325D
- Jurid 574026J
- ADVICS SN191
- NIBK PN1848S
- NIBK PN1848
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 113.3 |
| Height [mm] | 40.7 |
| Thickness [mm] | 15.2 |
| Wear Warning Contact | excl. wear warning contact |
| WVA Number | 25481 |
| Brake System | AKEBONO |
| Technical Information Number | T2154 |
| Weight [kg] | 0.8 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300475746 |
| Origin Country: | GB |
| Weight: | 1.99 lbs (0.91 kg) |
| Package Length: | 4.9" (12.5 cm) |
| Package Width: | 3.2" (8.1 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty