Hella Pagid 355019991 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$223.68
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355019991
Condition: New
UPC: 04082300403800
Weight: 10.59 lbs (4.82 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 511106
- Brembo P06079
- Brembo P06079N
- Delphi LP3156
- BMW 2 284 369
- BMW 2 284 371
- BMW 2 284 869
- BMW 34 11 2 284 371
- BMW 34 41 9 290 904
- BMW 9502904
- BMW 34 41 2 436 369
- BMW 34 41 2 486 869
- Valeo 671263
- Mintex MDB3253
- Bosch 0986494762
- Bosch 0986TB3210
- Hella Pagid T3140
- Hella Pagid 8DB355019991
- Magneti Marelli 363700203140
- TRW GDB2020
- FMSI Automotive Hardware D16488876
- Textar 2513301
- BMW 34 11 9 502 904
- BMW 34 11 2 284 369
- BMW 34 11 2 284 869
- FMSI Universal 8876D1648
- FMSI Universal D1648
- TRW Steering and Suspension Parts GDB2020
- FMSI Automotive Hardware 8876D1648
- FMSI Automotive Hardware D1648
- Zimmermann 251332051
- BMW 34119502904
- Girling 6120205
- Febi-Bilstein 172182
- Pagid T3140
- Ferodo FDB4712
- NK Autoparts 221582
- LPR 05P2088
- Jurid 573617J
- Roadhouse 2154300
- Remsa 154300
- EBC Brakes DP42148R
- EBC Brakes DP32148C
- EBC Brakes DP92148
- EBC Brakes DP52148NDX
- EBC Brakes DP82148RPX
- EBC Brakes DP82148RP1
- Hi-Q SP4538
- Optimal BP12936
- BMW 34112284869
- BMW 34112284369
- AMC D1648
- AMC 8876D1648
- FTE BL2942A1
- FTE 9001673
- Borg & Beck BBP2473
- Ferodo FCP4712H
- Dynamic Friction Company 1115164801
- Dynamic Friction Company 1000164800
- Dynamic Friction Company 1115164800
- Dynamic Friction Company 1551164800
- Dynamic Friction Company 1551164801
- JapKo 500127
- National NP3363
- Swag 33105497
- Japan Parts PA0127AF
- NIBK PN32001
- NIBK PN32001W
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 207.6 |
| Height [mm] | 86.7 |
| Thickness [mm] | 20.4 |
| Wear Warning Contact | prepared for wear indicator |
| Supplementary Article/Supplementary Info | with counterweights |
| WVA Number | 25133 |
| Brake System | BREMBO |
| Technical Information Number | T3140 |
| Weight [kg] | 5.12 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300403800 |
| Origin Country: | IN |
| Weight: | 10.59 lbs (4.82 kg) |
| Package Length: | 8.2" (20.9 cm) |
| Package Width: | 5.3" (13.4 cm) |
| Package Height: | 3.5" (8.8 cm) |
1 Year Warranty