Hella Pagid 355018481 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$47.13
Limited Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355018481
Condition: New
Made in Britain
UPC: 04082300362794
Weight: 3.03 lbs (1.38 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Porsche 98735293900
- Delphi LP1301
- Valeo 598768
- Bosch 0 986 494 265
- Bendix 573229B
- Bendix 510802
- Brembo 07B31514
- Brembo P65008
- Brembo P65008N
- Valeo 670768
- Mintex MDB1874
- Bosch 0 986 424 569
- Bosch BP316
- Bosch DB1467UL
- Bosch 0 986 TB2 765
- Bosch 0 986 TB2 971
- Hella Pagid T5125
- Hella Pagid 8DB355018481
- Magneti Marelli 363700205125
- Magneti Marelli T5125MM
- TRW GDB1395
- TRW GDB1757
- Porsche 996.352.930.00
- Porsche 996.352.930.03
- Porsche 996.352.980.00
- Porsche 98635293911
- Porsche 99635293902
- Porsche 98635293910
- Porsche 99635293900
- Porsche 99635293903
- FMSI Automotive Hardware D7387646
- Textar 2179203
- FMSI Universal D738
- FMSI Universal 7646D738
- FMSI Universal 7607D738
- TRW Steering and Suspension Parts GDB1395
- TRW Steering and Suspension Parts GDB1757
- Wagner WBP21792A
- FMSI Automotive Hardware 7607D738
- FMSI Automotive Hardware 7646D738
- FMSI Automotive Hardware D738
- Akebono EUR738
- NK Autoparts 229980
- ATE 604816
- EBC Brakes DP81208RP1
- EBC Brakes DP51207NDX
- EBC Brakes DP31208C
- Quinton Hazell 7094
- Optimal BP12726
- Optimal 12726
- Optimal 10213
- Optimal BP10213
- AMC 7607D738
- AMC 7646D738
- AMC D738
- Werner Metzger GmbH 0654.00
- Girling 6113959
- Girling 6117579
- Tridon 811029163
- Porsche 99635298000
- FTE 9005206
- FTE BL1737A2
- FTE 9005414
- Borg & Beck BBP2235
- Febi-Bilstein 16521
- Pagid T5125
- Ferodo FCP1308W
- Ferodo FCP1308R
- Ferodo FCP1308H
- Ferodo FDS1308
- Ferodo FDB1308
- Delphi LP130118B1
- Delphi LP3847
- Dynamic Friction Company 1000073800
- Dynamic Friction Company 1115073800
- Dynamic Friction Company 1115073801
- Dynamic Friction Company 1310073800
- Dynamic Friction Company 1310073801
- Dynamic Friction Company 1311073800
- Dynamic Friction Company 1311073801
- Dynamic Friction Company 1551073800
- Dynamic Friction Company 1551073801
- Dynamic Friction Company 1600073800
- Dynamic Friction Company 1600073801
- JP Group A/S 1663700210
- Roadhouse 265400
- JapKo 510932
- Remsa 65400
- Cifam 8226580
- Zimmermann 217921559
- Textar 2179215504
- Motaquip LVXL1227
- NAPA PBP7362
- Akebono AN4724KE
- Akebono AN4724K
- ATE 604988
- ATE 13046049882
- Bendix DB1467ULT
- Bendix DB1467
- TRW Steering and Suspension Parts TRM0738
- Japan Parts PP0932AF
- Brake Engineering PA1258
- NK Autoparts 225615
- NK Autoparts 225616
- Meyle 0252179216PD
- Jurid 573229JC
- Jurid 573229J
- NIBK PN0117
- NIBK PN0859
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 112 |
| Width [in] | 4.41 |
| Height [mm] | 73 |
| Height [in] | 2.87 |
| Thickness [mm] | 15.5 |
| Wear Warning Contact | prepared for wear indicator |
| WVA Number | 21792 |
| Brake System | BREMBO |
| Technical Information Number | T5125 |
| Weight [kg] | 1.35 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300362794 |
| Origin Country: | GB |
| Weight: | 3.03 lbs (1.38 kg) |
| Package Length: | 4.9" (12.5 cm) |
| Package Width: | 3.2" (8.1 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty