Hella Pagid 355016231 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$67.45
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355016231
Condition: New
Made in Romania
UPC: 04082300360547
Weight: 3.18 lbs (1.45 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Fiat 68102483AA
- Valeo 601297
- Valeo 601326
- Valeo 670189
- Mintex MDB3233
- Fiat 77366378
- Fiat 77366212
- Fiat 6001073454
- Fiat 77366274
- Bosch 0986494537
- Bosch 0986494687
- TRW GDB1921
- Ferrari 773 6621 2
- Ferrari 681 0248 3AA
- Ferrari 773 6637 8
- Ferrari 773 6627 4
- Bendix 510922
- Bendix 511426
- AISIN BPFI1009
- Brembo P11031
- Brembo P11031N
- Delphi LP2274
- Chrysler 68 102 483 AA
- Hella Pagid T2139
- Hella Pagid 8DB355016231
- Magneti Marelli 363700202139
- Magneti Marelli T2139MM
- Magneti Marelli 363916060428
- Textar 2532301
- TRW Steering and Suspension Parts GDB1921
- Optimal BP12555
- Optimal 12555
- Girling 6119212
- FTE 9002048
- FTE BL2684A1
- FTE 9010914
- Borg & Beck BBP2322
- Ferodo FDB4400
- Ferodo FSL4400
- Ferodo FDS4353
- DON PCP1321
- JapKo 500228
- Cifam 8222745
- Lancia 0077366212
- Lancia 77366212
- Lancia 77365927
- Lancia 77366274
- Lancia 77365945
- Lancia 68102483AA
- Ashuki P11572
- Akebono EUR1568
- Akebono AN961K
- NK Autoparts 222396
- EBC Brakes DPX2142
- EBC Brakes DP22142
- AMC FO242081
- Valeo 670236
- Valeo 670297
- VAICO V240538
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS FBP1948
- Tridon 811015067
- Pagid T2139
- Febi-Bilstein 180955
- Febi-Bilstein 116065
- Delphi LP2274D19B1
- Roadhouse 217250
- Remsa 017250
- Zimmermann 253231801
- Mapco 6284
- Motaquip LVXL1743
- Motaquip LVXL2052
- NAPA PBP7563
- MaXgear 192923
- Topran 601570
- Swag 33108023
- ATE 13046072892
- ATE 13046073602
- Japan Parts PA0228AF
- Brake Engineering PA2031
- LPR 05P1722
- Meyle 0252532317
- Jurid 573366J
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 149.3 |
| Height [mm] | 52.5 |
| Thickness [mm] | 17.3 |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Number of wear indicators [per axle] | 2 |
| WVA Number | 25323 |
| Brake System | Teves |
| Technical Information Number | T2139 |
| Weight [kg] | 1.48 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300360547 |
| Origin Country: | RO |
| Weight: | 3.18 lbs (1.45 kg) |
| Package Length: | 6.7" (17 cm) |
| Package Width: | 4.7" (12 cm) |
| Package Height: | 3.3" (8.3 cm) |
1 Year Warranty