Hella Pagid 355016151 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$134.65
In Stock
Ships: Same or Next Business Day
Pick-Up: Same Business Day (Order before 11:30am)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355016151
Condition: New
Made in Britain
UPC: 04082300360462
Weight: 9.18 lbs (4.17 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Land Rover LR016684
- Land Rover LR020362
- Land Rover LR110075
- Bendix 573343B
- Bendix 510863
- AISIN BPLR1002
- Land Rover LR039526
- Land Rover LR114004
- Land Rover LR064181
- Land Rover LR093886
- Land Rover LR110087
- Land Rover LR083935
- Brembo P44023
- Brembo P44023N
- Delphi LP2187
- Valeo 601656
- Valeo 670797
- Mintex MDB3129
- Mintex MDB83129
- Bosch 0986494440
- Bosch 0 986 TB3 110
- Hella Pagid T2113
- Hella Pagid 8DB355016151
- Magneti Marelli 363700202113
- TRW GDB1834
- Pagid T2018
- Land Rover LR1 56926
- Textar 2465901
- FMSI Automotive Hardware D14268543
- FMSI Universal D1426
- FMSI Universal 8543D1426
- TRW Steering and Suspension Parts GDB1834
- Wagner WBP24659A
- FMSI Automotive Hardware 8543D1426
- FMSI Automotive Hardware D1426
- EBC Brakes DPX2064
- Sangsin SP2239
- Optimal BP12595
- Optimal 12595
- Hi-Q SP2239
- Valeo 302447
- AMC PD1460
- VAICO V480216
- Werner Metzger GmbH 1170890
- Girling 6118349
- FTE 9010872
- FTE BL2624A1
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS FBP1839
- Tridon 811017032
- Pagid T8085SP2001
- Pagid T2113
- Febi-Bilstein 116126
- Borg & Beck BBP2216
- Ferodo FDB4379
- Ferodo HQF4134C
- Delphi LP2187ND19B1
- Delphi LP2187N18B1
- Dynamic Friction Company 1000142600
- Dynamic Friction Company 1115142601
- Dynamic Friction Company 1115142600
- Dynamic Friction Company 1310142600
- Dynamic Friction Company 1310142601
- Dynamic Friction Company 1311142600
- Dynamic Friction Company 1311142601
- Dynamic Friction Company 1551142601
- Dynamic Friction Company 1551142600
- Dynamic Friction Company 1552142600
- Dynamic Friction Company 1552142601
- Dynamic Friction Company 1600142600
- Dynamic Friction Company 1600142601
- Roadhouse 2141000
- Remsa 141000
- Cifam 82210240
- Zimmermann 246591701
- Land Rover LR160069
- Land Rover LR156926
- Land Rover LR164745
- NAPA PBP7641
- MaXgear 192996
- Akebono AN7060K
- ATE 13047048852
- ATE 13046048852
- ATE 604885
- ATE LD4885
- Bendix DB2204
- Bendix DB2204HD
- Bendix DB2204EURO
- Japan Parts PAL08AF
- TRW Steering and Suspension Parts GDB1834DTE
- TRW Steering and Suspension Parts TRH1426
- Brake Engineering PA1969
- Brembo 07D43511
- NK Autoparts 224036
- LPR 05P1885
- Wagner WBP24659AD
- Meyle 0252465916
- Meyle 0252465916PD
- Jurid 573343J
- Jurid 573343JC
- NIBK PN0567S
- NIBK PN0567
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 189.7 |
| Height [mm] | 95.5 |
| Thickness [mm] | 16.9 |
| Wear Warning Contact | excl. wear warning contact |
| WVA Number | 24659 |
| Brake System | BREMBO |
| Technical Information Number | T2113 |
| Weight [kg] | 4 |
| Weight [lb] | 8.82 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300360462 |
| Origin Country: | GB |
| Weight: | 9.18 lbs (4.17 kg) |
| Package Length: | 8.2" (20.9 cm) |
| Package Width: | 5.3" (13.4 cm) |
| Package Height: | 3.5" (8.8 cm) |
1 Year Warranty