Hella Pagid 355014691 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$70.02
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355014691
Condition: New
UPC: 04082300359008
Weight: 3.42 lbs (1.56 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 510932
- Brembo P10014
- Brembo P10014N
- Valeo 671116
- Chevrolet 15808204
- Chevrolet 25809846
- Chevrolet 25957440
- Chevrolet 20881786
- Chevrolet 22820406
- Mintex MDB3038
- Hella Pagid T1875
- Hella Pagid 8DB355014691
- Magneti Marelli T1875MM
- TRW RCPT12810
- Pontiac 20881786
- Pontiac 15808204
- Pontiac 25809846
- Pontiac 25957440
- Saturn 15808204
- FMSI Automotive Hardware D11608270
- FMSI Universal D1160
- FMSI Universal 8270D1160
- TRW Steering and Suspension Parts RCPT12810
- FMSI Automotive Hardware 8270D1160
- FMSI Automotive Hardware D1160
- Akebono ACT1160
- EBC Brakes DP21763
- EBC Brakes DP1763
- EBC Brakes DP41763R
- Sangsin SP1444
- Textar 2481701
- Hi-Q SP1444
- AMC PD815
- AMC 8670D1160
- Bosch F03B076439
- Bosch F03B050152
- FTE 9001586
- Pagid T1875
- Dynamic Friction Company 1115102800
- Dynamic Friction Company 1115102801
- Dynamic Friction Company 1310102800
- Dynamic Friction Company 1311102800
- Dynamic Friction Company 1311102801
- Dynamic Friction Company 1000102800
- Dynamic Friction Company 1310102801
- Dynamic Friction Company 1552102800
- Dynamic Friction Company 1552102801
- Dynamic Friction Company 1600102800
- Dynamic Friction Company 1600102801
- Wagner OEX1160
- Wagner QC1160
- Wagner ZD1160
- Roadhouse 2108912
- Remsa 108912
- NIBK PN0583
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 118.8 |
| Width [in] | 4.69 |
| Height [mm] | 59.7 |
| Thickness [mm] | 17 |
| Thickness [in] | 0.67 |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Number of wear indicators [per axle] | 2 |
| WVA Number | 24817 |
| Technical Information Number | T1875 |
| Brake System | AKEBONO |
| Weight [kg] | 1.5 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300359008 |
| Origin Country: | IN |
| Weight: | 3.42 lbs (1.56 kg) |
| Package Length: | 4.9" (12.5 cm) |
| Package Width: | 3.2" (8.1 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty