Hella Pagid 355014601 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$60.68
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355014601
Condition: New
Made in Britain
UPC: 04082300358919
Weight: 2.48 lbs (1.13 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Toyota 0446574020
- Bendix 572618B
- Brembo P83097
- Brembo 0446574020
- Brembo P83097N
- Delphi LP2133
- Delphi LP1896
- AISIN BPTO1028
- AISIN SN956P
- Valeo 601060
- Valeo 670062
- Mintex MDB3031
- Bosch 0986TB2438
- Bosch 0 986 494 333
- Bosch 0986AB2503
- Hella Pagid T1852
- Hella Pagid 8DB355014601
- Magneti Marelli 363700201852
- Magneti Marelli T1852MM
- Magneti Marelli 363916060784
- Magneti Marelli 600000098090
- TRW GDB3317
- TRW GDB3317BTE
- Scion 0446574020
- Toyota 0446574020
- Textar 2477801
- FMSI Automotive Hardware D9908796
- FMSI Universal D990
- TRW Steering and Suspension Parts GDB3317
- FMSI Universal 8796D990
- TRW Steering and Suspension Parts GDB3317BTE
- Wagner WBP24778A
- FMSI Automotive Hardware 8796D990
- FMSI Automotive Hardware D990
- NK Autoparts 224588
- EBC Brakes DPX2061
- Sangsin SP1718
- Hi-Q SP1718
- AMC FO892181
- Werner Metzger GmbH 0971.12
- Werner Metzger GmbH 1170305
- FTE BL2599A1
- FTE 9010851
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS FBP1740
- Tridon 811013094
- Borg & Beck BBP2100
- Febi-Bilstein 116350
- Pagid T1852
- Ferodo FSL4236
- Ferodo FDB4236
- DON PCP1515
- HERTH+BUSS J3602128
- Roadhouse 297112
- Remsa 097112
- Cifam 8228770
- Zimmermann 247781651
- Ashuki T11310
- NAPA PBP7240
- MaXgear 191153
- MaXgear 193648
- Akebono AN760WKE
- Akebono AN8203WK
- Akebono AN760WK
- Akebono AN8203WKE
- Swag 33107461
- ATE 13046058102
- Bendix 511492
- Japan Parts PA275AF
- Brake Engineering PA1879
- LPR 05P1602
- Meyle 0252351015W
- Jurid 572618J
- NIBK PN1472
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 116.5 |
| Height 1 [mm] | 51.3 |
| Height 2 [mm] | 53.8 |
| Thickness [mm] | 16.6 |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Number of wear indicators [per axle] | 2 |
| WVA Number | 24778 |
| Brake System | Advics |
| Technical Information Number | T1852 |
| Weight [kg] | 1 |
| Weight [lb] | 2.21 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300358919 |
| Origin Country: | GB |
| Weight: | 2.48 lbs (1.13 kg) |
| Package Length: | 4.9" (12.5 cm) |
| Package Width: | 3.2" (8.1 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty