Hella Pagid 355014341 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$85.33
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355014341
Condition: New
Made in Romania
UPC: 04082300358650
Weight: 1.65 lbs (0.75 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Subaru 26696XA010
- Subaru 26696SG000
- Subaru 26696XA000
- Subaru 26696XA011
- Subaru 26696CA000
- Bosch 0 986 495 135
- Bosch 0 986 TB3 003
- Delphi LP2076
- Magneti Marelli 600000100920
- Bendix 511162
- Toyota SU00304325
- Brembo P78018
- Brembo P78018N
- AISIN F2N037
- AISIN SN146P
- Valeo 670645
- Mintex MDB3006
- Hella Pagid T1817
- Hella Pagid 8DB355014341
- Magneti Marelli 363700201817
- Magneti Marelli T1817MM
- TRW GDB3442
- Textar 2485401
- FMSI Automotive Hardware D11248231
- FMSI Universal D1124
- FMSI Universal 8231D1124
- TRW Steering and Suspension Parts GDB3442
- Akebono ACT1124
- HERTH+BUSS J3617007
- EBC Brakes DP51758NDX
- EBC Brakes DP91758
- EBC Brakes PLK1118
- Sangsin SP1777
- Hi-Q SP1777
- Valeo 302795
- Valeo 671841
- Bosch 0986494876
- Girling 6134429
- Tridon 811068183
- FTE 9005195
- FTE 9005432
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS FBP1886
- Febi-Bilstein 116338
- Borg & Beck BBP2372
- Pagid T1817
- Ferodo FCP4187H
- Ferodo FCP4187W
- Ferodo FSL4187
- Ferodo FDB4187
- FMSI Automotive Hardware 8231D1124
- FMSI Automotive Hardware D1124
- Delphi LP2076N18B1
- DON PCP1482
- Roadhouse 2122801
- Remsa 122801
- Cifam 8228750
- Zimmermann 248541601
- Textar TX0884
- Ashuki S01155
- Motaquip LVXL2017
- MaXgear 193003
- Akebono AN7111K
- Akebono AN766WK
- Swag 33106362
- ATE 605696
- ATE 13046056962
- Bendix DB1789
- Bendix DB1789GCT
- Toyota SU00310628
- Japan Parts PP705AF
- Brake Engineering PA2388
- AISIN BPT7003
- NK Autoparts 222642
- LPR 05P1577
- Wagner ZD1124
- Wagner OEX1124
- Wagner QC1124
- Meyle 0252485416PD
- Jurid 573959J
- NIBK PN7803
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 110.6 |
| Height [mm] | 39.5 |
| Thickness [mm] | 16 |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Number of wear indicators [per axle] | 1 |
| WVA Number | 24854 |
| Brake System | NBK |
| Technical Information Number | T1817 |
| Weight [kg] | 0.8 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300358650 |
| Origin Country: | RO |
| Weight: | 1.65 lbs (0.75 kg) |
| Package Length: | 4.9" (12.5 cm) |
| Package Width: | 3.2" (8.1 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty