Hella Pagid 355014191 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$102.50
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355014191
Condition: New
Made in Britain
UPC: 04082300358506
Weight: 6.81 lbs (3.1 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 510692
- Brembo P50115
- Brembo P50115N
- Delphi LP2139
- Evobus A1644201320
- Valeo 601537
- Valeo 671537
- Mercedes-Benz 1644201320
- Mercedes-Benz 164 420 25 20
- Mercedes-Benz A 164 420 13 20
- Mercedes-Benz A 164 420 25 20
- Mintex MDB82995
- Mintex MDB2995
- Bosch 0 986 494 427
- Hella Pagid T1802
- Hella Pagid 8DB355014191
- Magneti Marelli 363700201802
- Magneti Marelli T1802MM
- TRW GDB1797
- TRW GDB1797DTE
- FMSI Automotive Hardware D12728388
- Textar 2415101
- FMSI Universal D1272
- FMSI Universal 8388D1272
- TRW Steering and Suspension Parts GDB1797DTE
- TRW Steering and Suspension Parts GDB1797
- FMSI Automotive Hardware 8388D1272
- FMSI Automotive Hardware D1272
- EBC Brakes DP21860
- EBC Brakes DP41860R
- EBC Brakes DP61860
- EBC Brakes DP31860C
- EBC Brakes DP1860
- Optimal BP12615
- Optimal 12615
- Hi-Q SP1935
- Mercedes-Benz 1644202520
- AMC FO873481
- Girling 6117972
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS FBP1677
- FTE 9011054
- FTE BL2734A1
- Tridon 811023064
- Pagid T1802
- Borg & Beck BBP2387
- Febi-Bilstein 116135
- Ferodo FDB4189
- Delphi LP213918B1
- Roadhouse 2137000
- Roadhouse 137000
- Remsa 137000
- JapKo 500531
- Zimmermann 241519021
- Zimmermann 241512021
- Textar 2415103
- Textar TX0746
- National NP3226
- MaXgear 192889
- Akebono AN4661KE
- Akebono AN4661K
- ATE 607271
- ATE 13046072712
- Japan Parts PA0531AF
- Brake Engineering PA2059
- NK Autoparts 223508
- NK Autoparts 223374
- LPR 05P1912
- Meyle 0252415120
- Meyle 0252415120PD
- Jurid 573424J
- NIBK PN0464
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 193.1 |
| Height [mm] | 80.3 |
| Thickness [mm] | 20.3 |
| Wear Warning Contact | prepared for wear indicator |
| WVA Number | 24151 |
| Brake System | Teves |
| Technical Information Number | T1802 |
| Weight [kg] | 3.1 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300358506 |
| Origin Country: | GB |
| Weight: | 6.81 lbs (3.1 kg) |
| Package Length: | 8.2" (20.9 cm) |
| Package Width: | 5.3" (13.4 cm) |
| Package Height: | 3.5" (8.8 cm) |
1 Year Warranty