Hella Pagid 355013781 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$87.04
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355013781
Condition: New
Made in Romania
UPC: 04082300358094
Weight: 3.57 lbs (1.62 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Datsun/Nissan D1M60JE00A
- Datsun/Nissan D1060ET01A
- Datsun/Nissan D1060JE00A
- Valeo 301067
- Bosch 0 986 TB3 117
- Bendix 573379B
- Bendix 510520
- Brembo P56062
- Delphi LP2031
- Valeo 601067
- Valeo 670067
- Mintex MDB2938
- Mintex MDB82938
- Bosch 098650A511
- Bosch 0 986 494 244
- Bosch 0986AB2375
- Bosch 0986AB9368
- Bosch 0986BB0838
- Hella Pagid T1751
- Hella Pagid 8DB355013781
- Magneti Marelli 363700201751
- Magneti Marelli T1751MM
- Magneti Marelli 323700038400
- Magneti Marelli 363916060351
- Magneti Marelli 600000097460
- Datsun/Nissan AY040NS132
- Datsun/Nissan AY040NS152
- Datsun/Nissan D1060JD00A
- Datsun/Nissan D1060JD00J
- TRW GDB3467
- TRW GDB3467DTE
- TRW GDB7783
- Infiniti AY040NS132
- Infiniti AY040NS152
- Infiniti D1060JD00A
- Infiniti D1060JD00J
- FMSI Automotive Hardware D13748449
- FMSI Universal D1374
- FMSI Universal 8449D1374
- TRW Steering and Suspension Parts GDB3467DTE
- TRW Steering and Suspension Parts GDB3467
- TRW Steering and Suspension Parts GDB7783
- Wagner WBP24632A
- FMSI Automotive Hardware 8449D1374
- FMSI Automotive Hardware D1374
- Akebono ACT1338
- Textar 2463201
- Pagid T1751
- MK D1276H
- Quinton Hazell BP1596
- Optimal 12372
- Werner Metzger GmbH 1318.00
- Girling 6134679
- FTE BL2062A2
- Febi-Bilstein 16738
- Ferodo FDB4051
- Ferodo FDB4051D
- Ferodo FSL4051
- DON PCP1065
- HERTH+BUSS J3601098
- Roadhouse 2131800
- Remsa 131800
- Infiniti D1060JE00A
- Infiniti D1060ET01A
- Cifam 8227920
- Zimmermann 246321701
- Zimmermann 246329701
- Textar TX0863
- Textar 2463203
- Akebono AN751WK
- Akebono ACT1338A
- Akebono ACT1338B
- ATE 605752
- ATE 13047057522
- ATE 13046057522
- ATE LD5752
- Japan Parts PA123AF
- NK Autoparts 222269
- LPR 05P1314
- Meyle 0252463217PD
- Jurid 573379J
- Jurid 573379JD
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 141.9 |
| Height [mm] | 58.6 |
| Thickness [mm] | 17 |
| Thickness [in] | 0.67 |
| Wear Warning Contact | prepared for wear indicator |
| WVA Number | 24632 |
| Brake System | AKEBONO |
| UPC | 04082300358094 |
| Origin Country: | RO |
| Weight: | 3.57 lbs (1.62 kg) |
| Package Length: | 6" (15.2 cm) |
| Package Width: | 3.5" (8.8 cm) |
| Package Height: | 3.3" (8.4 cm) |
1 Year Warranty