Hella Pagid 355013681 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$190.78
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355013681
Condition: New
Made in Britain
UPC: 04082300357998
Weight: 2.92 lbs (1.33 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Infiniti 440607S025
- Infiniti 44060ZC025
- Datsun/Nissan 44060ZC025
- Datsun/Nissan 440607S025
- Bosch BP1053
- Delphi LP1975
- Bosch 0 986 TB2 966
- Bosch 0 986 494 142
- Magneti Marelli T1535MM
- Magneti Marelli T1740MM
- TRW GDB4137
- Brembo P24104N
- Brembo P56074N
- Delphi LP2109
- Mintex MDB2651
- Bosch F03B150141
- Bosch 0986495376
- Hella Pagid T1740
- Hella Pagid 8DB355013681
- Datsun/Nissan 4406075025
- Infiniti 4406075025
- Pagid T1535
- FMSI Automotive Hardware D10417945
- Textar 2411102
- FMSI Universal D1041
- TRW Steering and Suspension Parts GDB4137
- FMSI Universal 7945D1041
- FMSI Automotive Hardware 7945D1041
- FMSI Automotive Hardware D1041
- Akebono ACT1041
- ADVICS AD1041
- Pagid T1740
- Quinton Hazell BP1512
- Quinton Hazell 7707
- Optimal 12315
- Werner Metzger GmbH 1170766
- Werner Metzger GmbH 110610
- Girling 6141375
- Tridon 811080537
- FTE BL2000U2
- HERTH+BUSS J3611005
- Roadhouse 2110602
- Roadhouse 2110610
- Remsa 110610
- Remsa 110602
- Cifam 8227200
- Triscan 811080537
- NIBK PN0429
- MK D1313MH
- Quinton Hazell BP1542
- Sangsin SP1512
- Hi-Q SP1512
- Valeo 671229
- AMC PD802
- Bosch F03B076521
- Werner Metzger GmbH 1170884
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS FBP1808
- Tridon 811014050
- Delphi LP197518B1
- DON DOND1041
- Akebono AN4461WKE
- Akebono ASP1041A
- Akebono AN4461WK
- Bendix DB16854WD
- Bendix DB1685
- Japan Parts PP001AF
- TRW Steering and Suspension Parts TRM1041
- Wagner ZD1041
- Wagner SX1041
- Wagner SX1087
- Wagner OEX1041
- Wagner ZD1087
- Wagner OEX1087
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 142.5 |
| Height [mm] | 52.2 |
| Thickness [mm] | 17.1 |
| Height 2 [mm] | 48.5 |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Number of wear indicators [per axle] | 2 |
| WVA Number | 24111 |
| Brake System | Kelsey-Hayes |
| Technical Information Number | T1740 |
| Weight [kg] | 1.32 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300357998 |
| Origin Country: | GB |
| Weight: | 2.92 lbs (1.33 kg) |
| Package Length: | 6.7" (17 cm) |
| Package Width: | 4.7" (12 cm) |
| Package Height: | 3.3" (8.3 cm) |
1 Year Warranty