Hella Pagid 355013281 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$86.01
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355013281
Condition: New
UPC: 04082300357592
Weight: 3.42 lbs (1.56 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 511589
- Brembo P11011
- Brembo P11011N
- Delphi LP1161
- Chrysler 5016 227AA
- Chrysler 4856 926
- Chrysler 4728 240
- Chrysler 4798 885
- Chrysler 4874 548
- Chrysler 4897 746AA
- Chrysler 4882 070
- Chrysler 5016 164AA
- Chrysler 5016 228AA
- Chrysler 47 988 85A A
- Chrysler K0 488 207 0
- Chrysler K0 501 616 4AA
- Valeo 598904
- Valeo 670904
- Dodge 4728240
- Dodge 4798885
- Dodge 5016164AA
- Dodge 4874548
- Dodge 5016227AA
- Mintex MDB1784
- Plymouth 5016227AA
- Plymouth 4798885
- Plymouth 4874548
- Plymouth 5016164AA
- Bosch 0 986 494 313
- Bosch 0 986 TB2 272
- Bosch F 03B 150 254
- Hella Pagid T1694
- Hella Pagid 8DB355013281
- Magneti Marelli T1694MM
- TRW GDB4016
- TRW RCPT05080
- Textar 2331801
- FMSI Automotive Hardware AD6507530
- FMSI Universal D650
- FMSI Universal 7530AD650
- TRW Steering and Suspension Parts GDB4016
- TRW Steering and Suspension Parts RCPT05080
- FMSI Automotive Hardware 7530AD650
- FMSI Automotive Hardware D650
- Chrysler 4728240
- Chrysler 05016164AA
- Chrysler 04897746AA
- Chrysler 05016228AA
- Chrysler 5016164AA
- Chrysler 4798885
- Chrysler 4856926
- Chrysler 4874548
- Chrysler 4882070
- Chrysler 5016228AA
- Chrysler 04728240
- Chrysler 04798885
- Chrysler 04856926
- Chrysler 04874548
- Chrysler 04882070
- Akebono ACT650
- Optimal BP10037
- Optimal 10037
- AMC PD135
- Werner Metzger GmbH 0570.02
- Girling 6140165
- Tridon 811010514
- FTE 9011063
- FTE 9001511
- FTE BL1554U2
- SPIDAN 32201
- Pagid T1694
- Ferodo FDB1254
- Chrysler 04798885AA
- Chrysler 4798885AA
- Chrysler 4897746AA
- Dynamic Friction Company 1310065000
- Dynamic Friction Company 1310065001
- Dynamic Friction Company 1311065000
- Dynamic Friction Company 1311065001
- Dynamic Friction Company 1551065000
- Dynamic Friction Company 1551065001
- Dodge 05016227AA
- Roadhouse 257002
- Remsa 57002
- Cifam 8223550
- Zimmermann 233181601
- Textar TX0535
- Mapco 6863
- MaXgear 192948
- Akebono AN650WKE
- TRW Steering and Suspension Parts TRM0650
- Japan Parts PA093AF
- NK Autoparts 229324
- LPR 05P1519
- Wagner ZX650A
- NIBK PN0315
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 176.8 |
| Height [mm] | 46.7 |
| Thickness [mm] | 15.9 |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| WVA Number | 23318 |
| Brake System | Bendix |
| Technical Information Number | T1694 |
| Weight [kg] | 1.58 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300357592 |
| Origin Country: | IN |
| Weight: | 3.42 lbs (1.56 kg) |
| Package Length: | 8.2" (20.9 cm) |
| Package Width: | 5.3" (13.4 cm) |
| Package Height: | 3.5" (8.8 cm) |
1 Year Warranty