Hella Pagid 355013071 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$60.40
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355013071
Condition: New
Made in Britain
UPC: 04082300357387
Weight: 2.81 lbs (1.28 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mitsubishi MR569225
- Mitsubishi MN116604
- FMSI Universal D904
- Mitsubishi MZ690185
- Textar 2429101
- Valeo 598864
- Valeo 606801
- Valeo 606826
- Valeo 670104
- Mintex MDB2260
- Bosch 0 986 TB2 851
- Bosch 0 986 495 158
- Bosch 0 986 505 082
- Bosch 0 986 AB2 154
- Bosch 0 986 AB2 752
- Bosch 0986AB3503
- Bosch 0986T18752
- Mitsubishi MN116764
- Mitsubishi MZ690563
- Mitsubishi MR569224
- TRW GDB7739
- FMSI Universal 7782D904
- Bendix DB1455
- TRW Steering and Suspension Parts GDB7739
- Brembo P54041
- Brembo P54041N
- Delphi LP1901
- AISIN SN114
- AISIN D1N004
- AISIN SN127
- Wagner WBP24291A
- Hella Pagid T1671
- Hella Pagid 8DB355013071
- Magneti Marelli T1671MM
- FMSI Automotive Hardware 7782D904
- FMSI Automotive Hardware D904
- Akebono ACT904
- NK Autoparts 229328
- Quinton Hazell BP1613
- Mitsubishi Fuso MN116764
- Mitsubishi Fuso MR569224
- Sangsin SP1255
- Hi-Q SP1255
- Optimal BP12193
- Optimal 12193
- Bosch 0986BB0750
- Bosch F03B076528
- Bosch F03B050074
- Tridon 811042025
- FTE 9001248
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS FBP1794
- Pagid T1671
- Borg & Beck BBP2201
- Ferodo FDB1886
- Dynamic Friction Company 1310090400
- Dynamic Friction Company 1310090401
- Dynamic Friction Company 1311090400
- Dynamic Friction Company 1311090401
- Dynamic Friction Company 1551090400
- Dynamic Friction Company 1551090401
- HERTH+BUSS J3605048
- HERTH+BUSS J3605003
- Roadhouse 296501
- Remsa 096501
- Cifam 8227360
- Textar TX0773
- Akebono AN641K
- Bendix DB1455GCT
- Bendix DB1455HD
- Japan Parts PA503AF
- TRW Steering and Suspension Parts GDB7651DT
- TRW Steering and Suspension Parts GDB7618
- TRW Steering and Suspension Parts TRC0904
- TRW Steering and Suspension Parts GDB7651
- AISIN SS114S
- AISIN SS127S
- LPR 05P826
- Wagner ZD904
- Meyle 0252429116
- ADVICS SS127S
- ADVICS SS114S
- NIBK PN3462
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 114.2 |
| Height [mm] | 56.4 |
| Thickness [mm] | 16 |
| Thickness [in] | 0.63 |
| Wear Warning Contact | excl. wear warning contact |
| WVA Number | 24291 |
| Brake System | Sumitomo |
| Technical Information Number | T1671 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300357387 |
| Origin Country: | GB |
| Weight: | 2.81 lbs (1.28 kg) |
| Package Length: | 4.9" (12.5 cm) |
| Package Width: | 3.2" (8.1 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty