Hella Pagid 355013061 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$123.32
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355013061
Condition: New
Made in Britain
UPC: 04082300357370
Weight: 5.85 lbs (2.66 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Saab 13237752
- Bendix 573326B
- Bendix 510659
- Opel 16 05 202
- Brembo P59058
- Brembo P59058N
- Delphi LP2082
- Valeo 302119
- Valeo 601048
- Valeo 671578
- Mintex MDB2871
- Bosch 0 986 494 298
- Bosch 0 986 TB3 108
- Hella Pagid T1670
- Hella Pagid 8DB355013061
- Magneti Marelli 363700201670
- Magneti Marelli T1670MM
- Magneti Marelli 323700012200
- Magneti Marelli 323700032100
- Magneti Marelli 363916060363
- TRW GDB1781
- Vauxhall 16 05 202
- Textar 2441801
- FMSI Automotive Hardware D15588770
- FMSI Universal 8770D1558
- FMSI Universal D1558
- TRW Steering and Suspension Parts GDB1781
- FMSI Automotive Hardware 8770D1558
- FMSI Automotive Hardware D1558
- Optimal BP12456
- Optimal 12456
- Mintex MDK0255
- Girling 6117811
- FTE BL2600A1
- Borg & Beck BBP2106
- Ferodo FDB4278
- Ferodo FSL4278
- Dynamic Friction Company 1311155800
- Dynamic Friction Company 1551155800
- DON PCP1963
- JapKo 500405
- Cifam 8229230
- Opel 13237752
- Akebono AN4728WKE
- Akebono AN4728WK
- NK Autoparts 223642
- Febest 1801INSF
- NIBK PN34001
- EBC Brakes DP42015R
- EBC Brakes DPX2015
- EBC Brakes DP22015
- EBC Brakes DP32015C
- Sangsin SP1819
- Hi-Q SP1819
- AMC FO936281
- Werner Metzger GmbH 1386.02
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS FBP1661
- Tridon 811024036
- Febi-Bilstein 116149
- Pagid T1670
- Delphi LP208218B1
- JP Group A/S 1263603910
- Roadhouse 2138602
- Remsa 138602
- Zimmermann 244181701
- Mapco 6021HPS
- Mapco 6021
- Motaquip LVXL1407
- National NP3265
- MaXgear 193151
- ATE 602754
- ATE 13046027542
- TRW Steering and Suspension Parts TRH1558
- Japan Parts PA0405AF
- Brake Engineering PA1779
- LPR 05P1468
- Meyle 0252441817W
- Jurid 573326J
- Jurid 573326JC
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 184.5 |
| Height [mm] | 65.6 |
| Thickness [mm] | 17.2 |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Number of wear indicators [per axle] | 2 |
| WVA Number | 24418 |
| Brake System | TRW |
| Technical Information Number | T1670 |
| Weight [kg] | 2.7 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300357370 |
| Origin Country: | GB |
| Weight: | 5.85 lbs (2.66 kg) |
| Package Length: | 8.3" (21 cm) |
| Package Width: | 5.1" (13 cm) |
| Package Height: | 3.7" (9.5 cm) |
1 Year Warranty