Hella Pagid 355013031 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$67.67
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355013031
Condition: New
UPC: 04082300357349
Weight: 2.76 lbs (1.26 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Jaguar JLM21220
- Jaguar JLM2 1918
- Bosch 0 986 424 027
- Bendix 573231B
- Bendix 510218
- Jaguar JLM0 21220
- Brembo P36017
- Brembo P36017N
- Delphi LP1755
- Mintex MDB2243
- Bosch 0 986 494 413
- Hella Pagid T1667
- Hella Pagid 8DB355013031
- Magneti Marelli 363700201667
- Magneti Marelli 363702160560
- Magneti Marelli T1667MM
- TRW GDB1569
- FMSI Automotive Hardware D6887563
- Textar 2448701
- FMSI Universal D688
- FMSI Universal 7563D688
- TRW Steering and Suspension Parts GDB1569
- Wagner WBP20547B
- FMSI Automotive Hardware 7563D688
- FMSI Automotive Hardware D688
- Jaguar JLM21918
- Akebono EUR688
- Akebono EUR688A
- Bendix DB1275
- Dynamic Friction Company 1310068810
- Dynamic Friction Company 1310068811
- Dynamic Friction Company 1311068811
- Dynamic Friction Company 1311068810
- Dynamic Friction Company 1551068810
- Dynamic Friction Company 1551068811
- Dynamic Friction Company 1600068810
- Dynamic Friction Company 1600068811
- Bendix DB1275GCT
- Bendix DB1275EURO
- Bendix DB1275HD
- Quinton Hazell 7594
- EBC Brakes DP1198
- EBC Brakes DP31198C
- EBC Brakes DP21198
- EBC Brakes PLK1538
- Valeo 671483
- Girling 6115692
- FTE 9005339
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS FBP1965
- Borg & Beck BBP1791
- Febi-Bilstein 116082
- Pagid T1667
- Ferodo FDB1903
- Ferodo FSL1903
- JP Group A/S 5463700210
- Roadhouse 239330
- Remsa 039330
- Cifam 8220771
- Jaguar JLM021220
- Zimmermann 244871601
- Textar TX0820
- NAPA PBP7636
- ATE 13046072412
- ATE 607241
- Japan Parts PP0315AF
- Brake Engineering PA1336
- NK Autoparts 221217
- LPR 05P895
- Meyle 0252448717
- Meyle 0252448717PD
- Meyle 252054716
- Jurid 573231J
- Jurid 573940J
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 140 |
| Width 1 [mm] | 140.3 |
| Height 1 [mm] | 58 |
| Width 2 [mm] | 141.5 |
| Height 2 [mm] | 48 |
| Height 1 [in] | 2.28 |
| Thickness [mm] | 16 |
| Height 2 [in] | 1.89 |
| Wear Warning Contact | prepared for wear indicator |
| WVA Number | 24487 |
| Brake System | Teves |
| Technical Information Number | T1667 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300357349 |
| Origin Country: | IN |
| Weight: | 2.76 lbs (1.26 kg) |
| Package Length: | 6" (15.2 cm) |
| Package Width: | 3.5" (8.8 cm) |
| Package Height: | 3.3" (8.4 cm) |
1 Year Warranty