Hella Pagid 355012811 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$93.64
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355012811
Condition: New
Made in Britain
UPC: 04082300357127
Weight: 4.02 lbs (1.83 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- General Motors 88982932
- General Motors 12497782
- General Motors 88964423
- General Motors 88964424
- Saab 88964424
- Isuzu 8889829320
- Isuzu 8889644240
- Saab 88964423
- Isuzu 8124977820
- Valeo 671194
- Chevrolet 12497782
- Chevrolet 88964423
- Chevrolet 88964424
- Chevrolet 88982932
- Mintex MDB2218
- Bosch 0986494854
- Bosch F03B050155
- Bosch F03B076011
- Bosch F03B175545
- TRW GDB7657
- Bendix 511149
- Buick 12497782
- Buick 88964423
- Buick 88982932
- Brembo P10009
- Brembo P10009N
- Oldsmobile 12497782
- Hella Pagid T1645
- Hella Pagid 8DB355012811
- Magneti Marelli 363700201645
- Magneti Marelli T1645MM
- Isuzu 8888924640
- Isuzu 8889644230
- Textar 2444801
- FMSI Automotive Hardware D8827759
- FMSI Universal D882
- FMSI Universal 7759D882
- TRW Steering and Suspension Parts GDB7657
- FMSI Automotive Hardware 7759D882
- FMSI Automotive Hardware D882
- Akebono ACT882
- Pagid T1645
- Textar 2344801
- Quinton Hazell 7515
- EBC Brakes DP61618
- EBC Brakes DP41618R
- EBC Brakes DP1618
- Bosch F03B076522
- FTE 9001626
- Saab 88982932
- Dynamic Friction Company 1214088201
- Dynamic Friction Company 1214088200
- Dynamic Friction Company 1310088200
- Dynamic Friction Company 1310088201
- Dynamic Friction Company 1311088200
- Dynamic Friction Company 1311088201
- Dynamic Friction Company 1551088200
- Dynamic Friction Company 1551088201
- Dynamic Friction Company 1600088200
- Dynamic Friction Company 1600088201
- DON DOND882
- Roadhouse 283702
- Remsa 083702
- Textar 2444816814
- Chevrolet 88892464
- Akebono ASP882A
- Bendix DB2082
- Bendix DB2082HD
- TRW Steering and Suspension Parts TRC0882
- LPR 05P2098
- Wagner ZX882
- Wagner SX882
- Wagner MX882
- Wagner ZD882
- NIBK PN0077
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 176.8 |
| Height [mm] | 62.6 |
| Thickness [mm] | 16.8 |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Number of wear indicators [per axle] | 2 |
| Supplementary Article/Supplementary Info | with accessories |
| WVA Number | 24448 |
| Technical Information Number | T1645 |
| Weight [kg] | 2 |
| Weight [lb] | 4.41 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300357127 |
| Origin Country: | GB |
| Weight: | 4.02 lbs (1.83 kg) |
| Package Length: | 8.2" (20.9 cm) |
| Package Width: | 5.3" (13.4 cm) |
| Package Height: | 3.5" (8.8 cm) |
1 Year Warranty