Hella Pagid 355012561 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$68.97
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355012561
Condition: New
Made in Romania
UPC: 04082300356878
Weight: 4.41 lbs (2.01 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 7599
- Brembo P10052
- Brembo P10046N
- Brembo P10052N
- Chevrolet 12530681
- Chevrolet 19259588
- Chevrolet 12330681
- Chevrolet 88955513
- Chevrolet 19152862
- Mintex MDB2213
- Cadillac 19152863
- Hella Pagid T1621
- Hella Pagid 8DB355012561
- Magneti Marelli T1621MM
- TRW GDB4108
- FMSI Automotive Hardware D7317599
- Textar 2419401
- FMSI Universal D731
- FMSI Universal 7599D731
- TRW Steering and Suspension Parts GDB4108
- FMSI Automotive Hardware 7599D731
- FMSI Automotive Hardware D731
- Akebono ACT731
- EBC Brakes PLK1422
- EBC Brakes DP51162NDX
- EBC Brakes PLK1422R
- EBC Brakes DP81162RP1
- Textar TX1094
- AMC 8230D731
- AMC 8861D731
- Chevrolet 89060330
- Akebono ASP731A
- Pagid T1621
- Pagid T8062SP2001
- Ferodo FCP1553H
- Ferodo FCP1553Z
- Ferodo FCP1553R
- Ferodo FCP1553W
- TRW Steering and Suspension Parts TRC0731
- TRW Steering and Suspension Parts TXC0731
- NK Autoparts 221954
- Dynamic Friction Company 1000073100
- Dynamic Friction Company 1115073100
- Dynamic Friction Company 1115073101
- Dynamic Friction Company 1115073102
- Dynamic Friction Company 1310073100
- Dynamic Friction Company 1310073101
- Dynamic Friction Company 1310073102
- Dynamic Friction Company 1311073100
- Dynamic Friction Company 1311073101
- Dynamic Friction Company 1311073102
- Dynamic Friction Company 1551073102
- Dynamic Friction Company 1551073100
- Dynamic Friction Company 1551073101
- Dynamic Friction Company 1552073100
- Dynamic Friction Company 1552073101
- Dynamic Friction Company 1552073102
- Dynamic Friction Company 1600073100
- Dynamic Friction Company 1600073101
- Dynamic Friction Company 1600073102
- Wagner ZD731
- Wagner ZX731
- Wagner ZD731A
- Cadillac 88952499
- Cadillac 19259588
- Roadhouse 266702
- Remsa 66702
- Vauxhall 92175204
- NIBK PN0613
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 183.6 |
| Height [mm] | 63.1 |
| Thickness [mm] | 15.3 |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| WVA Number | 24194 |
| Brake System | PBR |
| Technical Information Number | T1621 |
| Weight [kg] | 1.9 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300356878 |
| Origin Country: | RO |
| Weight: | 4.41 lbs (2.01 kg) |
| Package Length: | 8.2" (20.9 cm) |
| Package Width: | 5.3" (13.4 cm) |
| Package Height: | 3.5" (8.8 cm) |
1 Year Warranty