Hella Pagid 355012221 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$82.33
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355012221
Condition: New
Made in Britain
UPC: 04082300356533
Weight: 4.02 lbs (1.83 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 510954
- Brembo P09019N
- Valeo 671233
- Mintex MDB2377
- Cadillac 18047988
- Cadillac 88967243
- Hella Pagid T1539
- Hella Pagid 8DB355012221
- Magneti Marelli T1539MM
- TRW GDB4451
- Pontiac 18047994
- FMSI Automotive Hardware D10197923
- Textar 2426801
- Cadillac 19122384
- FMSI Universal D1019
- FMSI Universal 7922D1019
- FMSI Universal 7923D1019
- TRW Steering and Suspension Parts GDB4451
- FMSI Automotive Hardware 7922D1019
- FMSI Automotive Hardware 7923D1019
- FMSI Automotive Hardware D1019
- Akebono ACT1019
- Quinton Hazell 7687
- Sangsin SP2253
- Hi-Q SP2253
- Girling 6144517
- FTE 9001653
- Pagid T1539
- Ferodo FDB4572D
- Dynamic Friction Company 1115092100
- Dynamic Friction Company 1115092101
- Dynamic Friction Company 1115101900
- Dynamic Friction Company 1115101901
- Dynamic Friction Company 1310092101
- Dynamic Friction Company 1311092101
- Dynamic Friction Company 1311101900
- Dynamic Friction Company 1311101901
- Dynamic Friction Company 1000092100
- Dynamic Friction Company 1310101900
- Dynamic Friction Company 1310101901
- Dynamic Friction Company 1551092101
- Dynamic Friction Company 1551101900
- Dynamic Friction Company 1551101901
- Dynamic Friction Company 1552092100
- Dynamic Friction Company 1552092101
- Dynamic Friction Company 1552101900
- Dynamic Friction Company 1552101901
- Dynamic Friction Company 1553101900
- Dynamic Friction Company 1553101901
- Dynamic Friction Company 1600101900
- Dynamic Friction Company 1600101901
- Roadhouse 2108608
- Remsa 108608
- Cifam 8226990
- Textar 2426813904
- TRW Steering and Suspension Parts TRC1019
- LPR 05P1706
- Wagner QC1019
- Wagner MX1019A
- Wagner ZD1019A
- Wagner ZD1019
- Wagner ZX1019A
- Cadillac 18047994
- NIBK PN0669
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 180.5 |
| Height [mm] | 59.2 |
| Thickness [mm] | 15 |
| Thickness [in] | 0.59 |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| WVA Number | 24268 |
| Brake System | Wagner |
| Technical Information Number | T1539 |
| Weight [kg] | 1.85 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300356533 |
| Origin Country: | GB |
| Weight: | 4.02 lbs (1.83 kg) |
| Package Length: | 8.2" (20.9 cm) |
| Package Width: | 5.3" (13.4 cm) |
| Package Height: | 3.5" (8.8 cm) |
1 Year Warranty