Hella Pagid 355011991 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$95.76
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355011991
Condition: New
UPC: 04082300356304
Weight: 4 lbs (1.82 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bendix 573287B
- Bendix 510694
- Brembo P11016
- Brembo P11016N
- Delphi LP1963
- Chrysler 5018 942AA
- Chrysler 5018 945AA
- Chrysler 5093 021AA
- Chrysler K0 501 894 5AA
- Chrysler V101 8942
- Chrysler V101 8942AB
- Valeo 598905
- Valeo 670905
- Dodge 5018942AA
- Dodge 5018945AA
- Dodge 5093021AA
- Mintex MDB2315
- Bosch 0 986 495 161
- Bosch 0 986 TB2 389
- Hella Pagid T1515
- Hella Pagid 8DB355011991
- Magneti Marelli T1515MM
- TRW GDB4125
- Textar 2395101
- FMSI Automotive Hardware D8697744
- FMSI Universal D869
- FMSI Universal 7744D869
- TRW Steering and Suspension Parts GDB4125
- FMSI Automotive Hardware 7744D869
- FMSI Automotive Hardware D869
- Chrysler 5018945AA
- Chrysler 05018942AA
- Chrysler 5018942AA
- Chrysler 05018945AA
- Chrysler 05093021AA
- Chrysler 5093021AA
- Akebono ACT869
- EBC Brakes DP21611
- Quinton Hazell 7483
- Optimal BP12149
- Optimal 12149
- Werner Metzger GmbH 081202
- Girling 6141252
- FTE BL1941U2
- Tridon 811080544
- Pagid T1515
- Ferodo FDB1550
- Chrysler V1018942AB
- Chrysler V1018942
- Dynamic Friction Company 1551086900
- Dynamic Friction Company 1551086901
- Dynamic Friction Company 1310086900
- Dynamic Friction Company 1310086901
- Dynamic Friction Company 1311086900
- Dynamic Friction Company 1311086901
- Roadhouse 281202
- Remsa 81202
- Cifam 8227150
- Textar TX0687
- Textar 2395120505
- MaXgear 192967
- Japan Parts JPA092AF
- Japan Parts PA092AF
- TRW Steering and Suspension Parts TXC0869
- TRW Steering and Suspension Parts TRC0869
- Brake Engineering PA2113
- NK Autoparts 229327
- LPR 05P1356
- Wagner ZX869
- Jurid 573287J
- NIBK PN0320
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 155.5 |
| Height [mm] | 62 |
| Thickness [mm] | 20.5 |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| WVA Number | 23951 |
| Brake System | Teves |
| Technical Information Number | T1515 |
| Weight [kg] | 1.9 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300356304 |
| Origin Country: | IN |
| Weight: | 4 lbs (1.82 kg) |
| Package Length: | 6.7" (17 cm) |
| Package Width: | 4.7" (12 cm) |
| Package Height: | 3.3" (8.3 cm) |
1 Year Warranty