Hella Pagid 355011911 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$149.59
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355011911
Condition: New
Made in Romania
UPC: 04082300356229
Weight: 3.75 lbs (1.71 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- General Motors 18029863
- Brembo P10016
- Brembo P10016N
- Oldsmobile 18029863
- Chevrolet 18029863
- Chevrolet 18024863
- Mintex MDB2298
- Bosch 0986BB0066
- Bosch 0986BB0731
- Bosch F03B175030
- General Motors 18024863
- Hella Pagid T1506
- Hella Pagid 8DB355011911
- Magneti Marelli T1506MM
- TRW GDB4111
- TRW GDB7673
- TRW RCPT08810
- FMSI Automotive Hardware D7267593
- FMSI Universal D726
- FMSI Universal 7593D726
- TRW Steering and Suspension Parts GDB4111
- TRW Steering and Suspension Parts RCPT08810
- TRW Steering and Suspension Parts GDB7673
- FMSI Automotive Hardware 7593D726
- FMSI Automotive Hardware D726
- Akebono ACT726
- Akebono ASP726
- Textar 2366303
- Textar 2366301
- Textar 2366315204
- Optimal BP12103
- Optimal 10295
- Optimal 12103
- Chevrolet 18043872
- Chevrolet 18029791
- Bosch F03B150051
- Akebono AN726K
- Akebono AN726KE
- Pagid T1506
- TRW Steering and Suspension Parts TRC0726
- Ferodo HQF2113C
- NK Autoparts 222371
- Dynamic Friction Company 1214072600
- Dynamic Friction Company 1214072601
- Dynamic Friction Company 1310072600
- Dynamic Friction Company 1310072601
- Dynamic Friction Company 1311072600
- Dynamic Friction Company 1311072601
- Dynamic Friction Company 1400072600
- Dynamic Friction Company 1400072601
- Dynamic Friction Company 1551072600
- Dynamic Friction Company 1551072601
- Wagner SX726
- Wagner ZD726
- Wagner ZX726
- DON DOND726
- Roadhouse 268800
- Remsa 68800
- Cifam 8227210
- NIBK PN0413
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 167 |
| Width [in] | 6.57 |
| Height [mm] | 61 |
| Height [in] | 2.40 |
| Thickness [mm] | 15.2 |
| Wear Warning Contact | excl. wear warning contact |
| WVA Number | 23663 |
| Brake System | AKEBONO |
| Technical Information Number | T1506 |
| Weight [kg] | 1.7 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300356229 |
| Origin Country: | RO |
| Weight: | 3.75 lbs (1.71 kg) |
| Package Length: | 8.2" (20.9 cm) |
| Package Width: | 5.3" (13.4 cm) |
| Package Height: | 3.5" (8.8 cm) |
1 Year Warranty