Hella Pagid 355011161 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$97.65
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355011161
Condition: New
Made in Britain
UPC: 04082300355475
Weight: 3.91 lbs (1.78 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Toyota 0446548030
- Valeo 598944
- Bosch 0 986 495 126
- Bendix 511346
- AISIN A1N103
- AISIN SN884
- Brembo P83078
- Brembo P83078N
- Delphi LP1908
- Valeo 670101
- Mintex MDB2211
- Bosch 0 986 AB1 411
- Bosch 0 986 AB2 128
- Bosch 0 986 AB2 384
- Bosch 0986AB9281
- Hella Pagid T1431
- Hella Pagid 8DB355011161
- Magneti Marelli 363700201431
- Magneti Marelli T1431MM
- TRW GDB3286
- Toyota 0446548030
- Textar 2370301
- FMSI Automotive Hardware D8847761
- FMSI Universal D884
- FMSI Universal 7761D884
- TRW Steering and Suspension Parts GDB3286
- FMSI Automotive Hardware 7761D884
- FMSI Automotive Hardware D884
- Akebono ACT884
- Sangsin SP1384
- Hi-Q SP1384
- HERTH+BUSS J3602118
- MK D2218
- EBC Brakes DP61634
- Quinton Hazell BP1295
- Girling 6132869
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS FBP1629
- FTE 9001257
- Borg & Beck BBP1951
- Pagid T1431
- Ferodo FDB1911
- Dynamic Friction Company 1310088400
- Dynamic Friction Company 1310088401
- Dynamic Friction Company 1311088401
- Dynamic Friction Company 1311088400
- Dynamic Friction Company 1551088400
- Dynamic Friction Company 1551088401
- Roadhouse 285500
- Remsa 085500
- Cifam 8226160
- Textar TX0631
- Textar 2370318514
- Motaquip LVXL1207
- MaXgear 193140
- Akebono AN658WK
- Akebono ACT884A
- Akebono AN658K
- Akebono AN658WKE
- ATE 605882
- ATE 13046058822
- Bendix DB1488HD
- Bendix DB14884WD
- Bendix DB1488
- TRW Steering and Suspension Parts GDB3286AT
- TRW Steering and Suspension Parts TXC0884
- TRW Steering and Suspension Parts TRC0884
- TRW Steering and Suspension Parts GDB3286DT
- Japan Parts PA273AF
- AISIN SS884S
- LPR 05P1516
- Wagner QC884
- Wagner ZD884
- Wagner OEX884
- Meyle 0252370317W
- Jurid 572636J
- ADVICS SS884S
- NIBK PN1457
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 138.8 |
| Height [mm] | 59.3 |
| Thickness [mm] | 18.5 |
| Wear Warning Contact | incl. wear warning contact |
| Number of wear indicators [per axle] | 2 |
| WVA Number | 23703 |
| Brake System | Sumitomo |
| Technical Information Number | T1431 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300355475 |
| Origin Country: | GB |
| Weight: | 3.91 lbs (1.78 kg) |
| Package Length: | 6" (15.2 cm) |
| Package Width: | 3.5" (8.8 cm) |
| Package Height: | 3.3" (8.4 cm) |
1 Year Warranty