Hella Pagid 355011051 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$105.65
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355011051
Condition: New
UPC: 04082300355369
Weight: 4.47 lbs (2.04 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mazda GPYA3323ZG
- Bosch BP1060
- Bendix 510545
- Brembo P49038
- Brembo P49038N
- Delphi LP2025
- AISIN E1N068
- AISIN SN944P
- Valeo 671234
- Mintex MDB2768
- Mazda GPYA3323ZB
- Mazda GPYA3323ZC
- Mazda GPYA3323ZF
- Mazda GPYA3323ZG9C
- Mazda GPYA-33-3ZG
- Bosch 0 986 494 149
- Bosch 0986AB2301
- Bosch F03B050489
- Mitsubishi GPYA3323ZD
- Hella Pagid T1419
- Hella Pagid 8DB355011051
- Magneti Marelli 363700201419
- Magneti Marelli T1419MM
- Magneti Marelli 600000098430
- TRW GDB3400
- Textar 2400201
- FMSI Automotive Hardware D11868304
- FMSI Universal 8304D1186
- FMSI Universal D1186
- TRW Steering and Suspension Parts GDB3400
- Wagner WBP24002A
- FMSI Automotive Hardware 8304D1186
- FMSI Automotive Hardware D1186
- MK D3138M
- EBC Brakes DP21773
- EBC Brakes DP41773R
- EBC Brakes DP31773C
- Hi-Q SP1768
- Werner Metzger GmbH 118202
- Girling 6134002
- FTE 9001654
- Tridon 811050027
- Borg & Beck BBP2154
- Pagid T1419
- Ferodo FDB4171
- Dynamic Friction Company 1115118600
- Dynamic Friction Company 1115118601
- Dynamic Friction Company 1311118600
- Dynamic Friction Company 1311118601
- Dynamic Friction Company 1000118600
- Dynamic Friction Company 1310118600
- Dynamic Friction Company 1310118601
- Dynamic Friction Company 1551118600
- Dynamic Friction Company 1551118601
- HERTH+BUSS J3603067
- Roadhouse 2118202
- Remsa 118202
- Cifam 8228050
- Textar 2400218805
- Textar TX1063
- Motaquip LVXL1328
- MaXgear 192970
- Akebono AN746WK
- TRW Steering and Suspension Parts TRC1186
- Japan Parts PA344AF
- Brake Engineering PA2069
- LPR 05P1350
- Wagner ZX1186
- Meyle 0252400218W
- NIBK PN5802
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 155.1 |
| Height [mm] | 72.9 |
| Height [in] | 2.87 |
| Thickness [mm] | 18.8 |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| WVA Number | 24002 |
| Brake System | Teves |
| Technical Information Number | T1419 |
| Weight [kg] | 1.9 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300355369 |
| Origin Country: | IN |
| Weight: | 4.47 lbs (2.04 kg) |
| Package Length: | 6.7" (17 cm) |
| Package Width: | 4.7" (12 cm) |
| Package Height: | 3.3" (8.3 cm) |
1 Year Warranty