Hella Pagid 355011011 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$269.68
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355011011
Condition: New
Made in Germany
UPC: 04082300355321
Weight: 9.68 lbs (4.4 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Porsche 95535193950
- Porsche 95535193951
- Seat 7L5 698 151
- Valeo 598709
- Valeo 670709
- Mintex MDB2741
- Bosch 0986424073
- Bosch 0 986 TB2 924
- TRW GDB1764
- Volkswagen 7L0 698 151
- Volkswagen 7L5 698 151
- Audi 7L5 698 151
- Porsche 955.351.939.52
- Brembo 07B31419
- Brembo P65016
- Brembo P65016N
- Delphi LP2116
- Hella Pagid T1414
- Hella Pagid 8DB355011011
- Magneti Marelli 363700201414
- Magneti Marelli T1414MM
- Skoda 7L5 698 151
- Textar 2396101
- FMSI Automotive Hardware D11308241
- FMSI Universal 8241D1130
- FMSI Universal D1130
- TRW Steering and Suspension Parts GDB1764
- FMSI Automotive Hardware 8241D1130
- FMSI Automotive Hardware D1130
- EBC Brakes DP31905C
- EBC Brakes DP41905R
- Quinton Hazell BP1718
- AMC PD1450
- Werner Metzger GmbH 1140.00
- Girling 6117649
- Volkswagen 7L5698151H
- Porsche 95535193952
- Porsche 95535193954
- Porsche 95535193953
- FTE BL1996A2
- Febi-Bilstein 116176
- Borg & Beck BBP2476
- Pagid T1414
- Ferodo FCP4467H
- Ferodo FDB4056
- Delphi LP2120
- Delphi LP211617B1
- Dynamic Friction Company 1000113000
- Dynamic Friction Company 1311113000
- Dynamic Friction Company 1311113001
- Dynamic Friction Company 1551113000
- Dynamic Friction Company 1551113001
- Roadhouse 2114000
- Remsa 114000
- Zimmermann 239611701
- Textar 2396117004
- Textar TX0691
- Motaquip LVXL1439
- ATE 604840
- ATE 13046048402
- Brake Engineering PA2084
- NK Autoparts 225610
- LPR 05P1966
- NIBK PN0552
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 176 |
| Width [in] | 6.93 |
| Height [mm] | 109.6 |
| Thickness [mm] | 17 |
| Thickness [in] | 0.67 |
| Wear Warning Contact | prepared for wear indicator |
| Supplementary Article/Supplementary Info | with counterweights |
| WVA Number | 23961 |
| Brake System | BREMBO |
| Technical Information Number | T1414 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300355321 |
| Origin Country: | DE |
| Weight: | 9.68 lbs (4.4 kg) |
| Package Length: | 8.2" (20.9 cm) |
| Package Width: | 5.3" (13.4 cm) |
| Package Height: | 3.5" (8.8 cm) |
1 Year Warranty