Hella Pagid 355010931 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$54.59
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355010931
Condition: New
Made in Britain
UPC: 04082300355246
Weight: 1.59 lbs (0.73 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mazda N0Y72648ZB
- Mazda NCY32643ZA
- Brembo P49030
- Delphi LP1752
- Mazda NCY3-26-8ZA
- Bosch 0 986 494 226
- Bosch 0 986 TB2 834
- Magneti Marelli 600000100540
- Bendix 572603B
- Bendix 510747
- Brembo P49031
- Brembo P49031N
- Valeo 606500
- Valeo 670574
- Mintex MDB2575
- Mazda N0Y7648Z
- Mazda N0Y7648ZA
- Mazda NCY32643Z
- Mazda NCY3-26-3ZA
- Bosch 0986AB2161
- Mitsubishi NCY32643ZA
- Hella Pagid T1407
- Hella Pagid 8DB355010931
- Magneti Marelli 363700201407
- Magneti Marelli T1407MM
- TRW GDB3314
- TRW GDB3318
- Textar 2402901
- FMSI Automotive Hardware D10027903
- TRW Steering and Suspension Parts GDB3314
- STOP BY BENDIX 572603S
- FMSI Universal D1002
- FMSI Universal 7903D1002
- TRW Steering and Suspension Parts GDB3318
- Wagner WBP24029A
- FMSI Automotive Hardware 7903D1002
- FMSI Automotive Hardware D1002
- HERTH+BUSS J3613020
- NK Autoparts 222365
- Werner Metzger GmbH 085302
- Werner Metzger GmbH 85312
- FTE BL1849A2
- HERTH+BUSS J3613015
- Akebono AN647WK
- EBC Brakes DP41685R
- Quinton Hazell 7566
- Quinton Hazell BP1490
- Optimal 12489
- Optimal BP12489
- Valeo 302794
- VAICO V320130
- Girling 6133189
- FTE 9005185
- Tridon 811050024
- Pagid T1407
- Ferodo FSL1755
- Ferodo FDB1755
- Dynamic Friction Company 1310089100
- Dynamic Friction Company 1311089100
- Dynamic Friction Company 1551089100
- DON PCP1950
- Roadhouse 285312
- Remsa 85312
- Cifam 8227340
- Textar 2402912605
- Triscan 811050024
- NAPA PBP7654
- Swag 33105454
- ATE 13046057322
- ATE 605732
- Bendix DB1508
- Bendix DB1508GCT
- TRW Steering and Suspension Parts GDB3129AT
- LPR 05P1386
- Meyle 0252402913W
- Jurid 572603J
- NIBK PN5809
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 102.1 |
| Width [in] | 4.02 |
| Height [mm] | 42.7 |
| Thickness [mm] | 12.6 |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| WVA Number | 24029 |
| Brake System | AKEBONO |
| Technical Information Number | T1407 |
| Weight [kg] | 0.72 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300355246 |
| Origin Country: | GB |
| Weight: | 1.59 lbs (0.73 kg) |
| Package Length: | 4.9" (12.5 cm) |
| Package Width: | 3.2" (8.1 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty